Biznes w Wielkiej Brytanii? Tak, to łatwiejsze niż myślisz

Nie tylko w kampanii wyborczej używa się dzisiaj argumentu liczebności rodaków, którzy opuścili Polskę w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

Emigracja na Wyspy a własny biznes

Szczególnie na początku XXI nastąpiła wielka fala emigracji, której przyczyn większość poszukuje w fatalnych warunkach zatrudnienia i zarobkowania, jakie dla młodych ludzi stwarzała Polska na przełomie wieków. Bez wątpienia fakt otrzymania odpowiedniej edukacji językowej przez większość nawet słabo wykształconych Polaków także ułatwiła im zaklimatyzowanie się w licznych krajach zachodniej Europy – zwłaszcza zaś na Wyspach Brytyjskich, gdzie Polonia nadal jest bardzo liczna i aktywna lokalnie oraz politycznie. Przez długie lata Polacy w Anglii, Szkocji czy Irlandii nie byli zbyt mile widziani, ponieważ przez rdzenną ludność kojarzeni byli przede wszystkim z tanią siłą roboczą, która jest w stanie zgodzić się na wykonywanie tych prac, których rodzima ludność nie chciała się podjąć. Oznaczało to jednak wzrost konkurencyjności na rynku pracy i utrudnienia dla najbardziej wykluczonych Brytyjczyków. Także ze względu na łatwo dostępne świadczenia socjalne, także dla obcokrajowców pracujących na stałe w UK, wielu Anglików nie patrzyło zbyt przychylnie na nowoprzybyłych ludzi otrzymujących te liczne i bardzo duże benefity, także na swoje dzieci.

Zdolność do poprowadzenia biznesu to szansa na duży zysk w Anglii

Przez lata ten wizerunek Polaka na Wyspach mocno jednak ewoluował i duża w tym zasługa Polaków, którzy pochwalić mogli się nie tylko bardzo dobrą znajomością języka, ale przede wszystkim pracowitością, otwartością i uczciwością. To właśnie fakt doskonałego dogadywania się z Brytyjczykami w pracy sprawił, że w wielu regionach zapomniano już o jakichkolwiek uprzedzeniach względem Polaków przebywających na Wyspach na stałe. Wielu Polaków decyduje się dzisiaj już nie tylko na otwarcie niedużego interesu na własny rachunek, ale także wielu rozważa założenie spółki w Wielkiej Brytanii – co bez wątpienia dowodzi ambicjonalnego podejścia Polaków na emigracji. Mało kto jest dzisiaj zadowolony z możliwości pobierania socjalnych benefitów – większość chce się wykazać pomysłowością i za sprawą odwagi do realizowania własnych celów, pobić ten bardzo dobry dla młodych biznesmenów rynek.

biuro w domu

Liberalny rynek daje wiele możliwości

Wielka Brytania to specyficzne miejsce, w którym dość dobrze radzą sobie ci kompletnie leniwi i nieprzygotowani do życia w konkurencyjnej rzeczywistości wolnego liberalnego rynku – dla nich przygotowano doskonałe zaplecze socjalne, dzięki któremu nie muszą martwić się o podnoszenie swoich kompetencji czy rywalizowanie z innymi podmiotami na rynku. Ci jednak, którzy mają ciekawy pomysł na biznes i są gotowi podjąć minimalne wyzwanie związane z jego wdrażaniem w życie, w konkurencyjnym i innowacyjnym brytyjskim środowisku z pewnością będą miały wiele okazji do odniesienia globalnego sukcesu. To kraj o bardzo długiej tradycji inwestowania w młodych i ambitnych twórców oraz nowoczesna i postępowa gospodarka. Nie brakuje w niej instytucji oraz prywatnych inwestorów, którzy tylko czekają na okazję wsparcia młodego przedsiębiorcy swoimi milionami na starcie.