Czy warto zainwestować w import z Chin?

Chiny to najludniejsze państwo świata i jedno z największych. W wielu rankingach chińskie miasta pojawiają się na czołowych lokatach pod względem najszybszego rozwoju oraz najciekawszego spojrzenia na gospodarkę. Liczba mieszkańców chińskiego miasta idąca w jeden milion nie jest niczym wielkim, obecnie duże miasto to takie, które ma więcej niż 5 milionów mieszkańców, a trzeba także napisać, że największe z nich mają ich ponad 10!

Załadunek oraz rozładunek towarów z Chin

Gospodarka z Chin prześcignęła już dotychczasowego lidera – mianowicie Stany Zjednoczone. Koszt produkcji towarów jest tam niższy niż w krajach europejskich oraz w obu Amerykach. Chiny należą do najtańszych producentów, dlatego też import z Chin jest opłacalny. Warunkiem jest długi czas oczekiwania, ze względu na powszechne stosowanie transportu morskiego. Jeden kontenerowiec może jednakże zabrać na swój pokład nawet kilkanaście tysięcy kontenerów o długości 6 metrów (taki kontener jest odpowiednikiem jednej jednostki TEU). Dwie jednostki TEU to z kolei kontenery większe – o maksymalnej kubaturze około 66 metrów sześciennych. Ich długość wynosi około 12 metrów, wysokość 2,6 metra, natomiast szerokość 2,5 metra. Taki kontener razem z towarem może ważyć aż 30 ton.

Kontenery z Chin

Jeśli pomnożymy wagę jednego kontenera przez ich łączna ilość na statku otrzymamy wynik 300 tysięcy ton. Polski importer, którego interesuje import z Chin musi wiedzieć, że koszt 2 jednostek TEU to około 14 tysięcy złotych. Każdy początkujący importer musi być świadomy tego, że odpowiedzialność za dostawę, nie zawsze do końca spoczywa na firmie, która towar wysyła. Czasami należy wynająć specjalistycznego spedytora, który pomoże w całym procesie od punktu załadunku do punktu rozładunku w jednym z portów. Spedytor musi uzyskać informacje na temat tego co jest transportowane, jaka jest łączna masa towarów oraz kubatura – ta jest niezwykle istotna, gdyż liczy się przestrzeń, a metalowy kontener w żaden sposób nie może być przecież rozciągnięty. W przypadku wysłania do miejsca docelowe ładunku o charakterze drobnicowym czas oczekiwania na zrealizowanie transportu wyniesie około półtora miesiąca, natomiast przesyłka w kontenerze to maksymalnie jeden miesiąc.

Jakie informacje musi przekazać producentowi importer?

Import towarów z Chin to proces coraz powszechniejszy, natomiast faktem jest, że tylko ci najodważniejsi zabierają się za to na poważnie. Najpierw trzeba przede wszystkim odnaleźć stronę internetową producenta, gdzie wyszczególnione będzie jakie towary możemy nabyć. Strona powinna pojawić się w sieci w języku angielskim – będzie to oznaczać, że producent gotowy jest na negocjacje. Po wstępnym zainteresowaniu się towarem musimy nawiązać kontakt oraz przedstawić naszą propozycję i dowiedzieć się ile zapłacimy za towar, jakie są ogólne warunki współpracy oraz jaki jest łączny czas realizacji zlecenia. Generalnie proces wydaje się być skomplikowany jednakże wszystko można załatwić wyłącznie drogą mailową. Jeśli producent otrzyma nasz przelew za zamówione towary, my spokojnie możemy dogadać wszystkie sprawy z armatorem poprzez tzw. booka, który pomoże z transportem. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o imporcie towarów z Chin – wejdźcie na portal Chiny24 – jest to to miejsce, w którym prezentowane są aktualne informacje na temat chińskiej gospodarki. Pozwolą wam one na zrozumienie chińskiego rynku, tradycji oraz ekonomii.