Czym ogrzać mieszkanie?
Jaki Polska ma klimat każdy wie. Ponoć umiarkowany, ale patrząc na współczesne lata można odnieść wrażenie, że nasz kraj powoli zamienia się w tropiki. A jak jest zimą? Jeśli chodzi o tę porę roku, to siarczyste mrozy odchodzą w zapomnienie. Ogrzewać domy i mieszkania rzecz jasna trzeba (czy to stosując pompy ciepła, czy piec gazowy), ale na pewno obecne zimy to nie o samo co jeszcze jakieś dwadzieścia lat temu.
Czyżby doprawdy klimat się zmieniał?
Coś w tym rzeczywiście jest skoro aktualne zimy i lata tak diametralnie różnią się od tego co było kiedyś. Może to dobrze, że nie ma już tak bardzo niskich temperatur, ponieważ zaoszczędzić można na ogrzewaniu. Można sobie myśleć co się chce, ale obojętnie jakiego sposobu używa się do ocieplenia domu, to wszystko kosztuje. Paląc w piecu drewnem i węglem trzeba wydać pieniądze, by zakupić opał, korzystając z pieca gazowego płaci się ogromne rachunki za gaz, a gdy w mieszkaniu ma się zainstalowane pompy ciepła – płaci się za zużytą energię elektryczną. Nie ma nic za darmo, więc idealnego rozwiązania też nie ma. Wydaje się, że najtaniej jest ogrzać pomieszczenia za pomocą centralnego ogrzewania, w którym wykorzystany jest piec na drewno i węgiel, ale ma on ogromny minus – trzeba do niego wciąż dorzucać, aby w domu było ciepło. Jest to zatem opcja zupełnie niepraktyczna dla osób starszych, schorowanych oraz leniwych.
Można zatem wykorzystać ogrzewanie gazowe; do niego wprawdzie dorzucać nie trzeba, ale liczyć się należy z bardzo wysokimi rachunkami za gaz. Zatem to rozwiązanie nie jest na każdą kieszeń.
A co z pompami ciepła? Na czym to rozwiązanie polega? Jest to nic innego, jak wykorzystywanie ciepła niejako „schowanego” w ziemi, powietrzu lub w wodzie. Urządzenie to odpompowuje ciepło z miejsc o niskiej temperaturze i wpompowuje je do oprzyrządowania grzewczego zainstalowanego w domu. Jest to wykorzystywanie darmowej energii, która zamknięta jest w otaczającym świecie; dzięki pompom ciepła można je odzyskać i korzystnie wykorzystać. Taka energia może i rzeczywiście jest darmowa, ale samo urządzenie już nie. Jakoś w zasadzie musi działać, więc czy to się w ogóle opłaca? Oczywiście, że tak. Pompy ciepła zużywają wprawdzie prąd (bo właśnie energią elektryczną są zasilane), ale dużo więcej energii jest dostarczanej do mieszkania niż pobieranej przez to urządzenie, dlatego zwolennicy tego rozwiązania zgodnie twierdzą, że jest ono niedrogie. A poza tym jest to środek niezwykle ekologiczny, bo nie wydziela spalin, które mogłyby zatruć środowisko, a poza tym korzysta z czegoś co jest naturalnym dobrem planety Ziemi. Jedynym minusem jest to, że pompy ciepła wytwarzają w czasie swojej pracy bardzo dużo hałasu; można go wprawdzie zminimalizować stosując różnego rodzaju ekrany czy ścianki, które absorbują dźwięk. Mimo wszystko jest to tylko zmniejszenie jego emisji. Oczywiście nie musi on bardzo doskwierać właścicielom, ale niestety w odczuciu sąsiadów może być ten hałas niezwykle uciążliwy, dlatego chcąc zdecydować się na takie rozwiązanie trzeba najpierw porozmawiać z osobami „zza płotu”, albo po prostu wybudować sobie dom z dala od innych zabudowań.