Dezynfekcja a sterylizacja pomieszczenia – czym się różnią?

Dezynfekcja i sterylizacja są pojęciami bardzo często używanymi zamiennie. Jest to jednak błąd, gdyż są to dwie różne metody oczyszczania pomieszczeń oraz przedmiotów. Poznaj najważniejsze różnice między nimi i dowiedz się, na czym polega dezynfekcja oraz sterylizacja.

Na czym polega dezynfekcja?

Dezynfekcja przez długi czasz stosowana była głównie w placówkach medycznych, a także w gastronomii. Jej celem jest skuteczne usuwanie wirusów oraz bakterii z różnych powierzchni, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się ich między ludźmi. Pojawienie się koronawirusa sprawiło, że dezynfekcja zaczęła być powszechnie stosowana wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie.

Mimo tego, że dezynfekcja jest skuteczna, to nie jest w stanie usunąć przetrwalników drobnoustrojów chorobotwórczych. Są to zredukowane o wodę bakterie, które są w stanie przetrwać w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Oznacza to, że dezynfekcja oczyszcza pomieszczenie z chorobotwórczych drobnoustrojów w taki sposób, że nie można nimi się zarazić poprzez kontakt z przedmiotami, które się w nim znajdują. Jeśli jednak pojawią się odpowiednie warunki, to mogą one znów zacząć się namnażać i ponownie stanowić źródło zagrożenia. 

Na czym polega sterylizacja?

Sterylizacja pozwala na usunięcie nie tylko wszelkich drobnoustrojów, ale także przetrwalników. Dzięki temu pomieszczenia oraz przedmioty, które się w nim znajdują, są idealnie czyste. W niektórych przypadkach dezynfekcja jest procesem zupełnie wystarczającym. Niekiedy jednak konieczne jest przeprowadzenie sterylizacji. Warto więc dowiedzieć się, kiedy stosuje się obie te metody.

Dlaczego warto zdecydować się na dezynfekcję pomieszczeń?

Najlepszą metodą dezynfekcji pomieszczeń jest ozonowanie. Można je przeprowadzić zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i w prywatnych domach czy mieszkaniach. Polega ono na wtłaczaniu do pomieszczeń ozonu, który pozwala skutecznie usunąć drobnoustroje. Najważniejsze korzyści tej metody, to przede wszystkim:

  • skuteczność — usuwa nie tylko szkodliwe mikroorganizmy, ale i nieprzyjemne zapachy,
  • kompleksowość — ozon jest w stanie zabić drobnoustroje, alergeny, pleśń, a także szkodniki,
  • dokładność — ozon dociera do wszelkich zakamarków, dzięki czemu dezynfekuje całe pomieszczenie,
  • bezpieczeństwo — gaz ten szybko się rozkłada, dzięki czemu pomieszczenie już po krótkim czasie jest gotowe do użytkowania.

Kiedy warto pomyśleć o dezynfekcji, a kiedy o sterylizacji?

Celem przeprowadzania dezynfekcji jest zabicie mikroorganizmów oraz zredukowanie ich do takiego poziomu, aby nie stanowiły one zagrożenia. Metodę tę stosuje się najczęściej w placówkach medycznych oraz miejscach, gdzie potencjalnie może dojść do zakażenia. Dezynfekowane są bardzo często restauracje, gabinety kosmetyczne czy zakłady fryzjerskie. Oprócz samych pomieszczeń należy przeprowadzać także dezynfekcję poszczególnych narzędzi, które są w nich używane. 

Sterylizacja powinna być przeprowadzona wszędzie tam, gdzie konieczne jest usunięcie mikroorganizmów chorobotwórczych oraz ich przetrwalników. Wykonuje się ją przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który jest w stanie zabić wszelkie wirusy oraz grzyby. Takie urządzenia muszą być regularnie serwisowane.

Dość powszechna stała się obecnie dezynfekcja domu po zmarłym. Jest to usługa wykonywana przez profesjonalne firmy, dysponujące odpowiednim sprzętem, który umożliwia dokładne wysprzątanie takich miejsc. Jest to szczególnie ważne w przypadku miejsc, w których ciało leżało dłuższy czas po śmierci. Na powierzchniach, które się w nim znajdują, mogą osadzać się płyny ustrojowe oraz krew, a jest to środowisko idealne do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. 

Prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja po zgonie to niezbędny proces, który pozwala na usunięcie szkodliwych związków chemicznych. W pomieszczeniach, gdzie przez dłuższy czas przebywały zwłoki, w powietrzu unoszą się toksyny, które mogą być groźne dla zdrowia. W takich miejscach panuje także nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia. 

dezynfekcja

Firmy zajmujące się profesjonalnym sprzątaniem miejsc po zgonach usuną z pomieszczeń wszelkie znajdujące się w nich przedmioty, które uległy skażeniu. Jest to niezwykle ważne, gdyż także na nich mogą znajdować się szkodliwe dla zdrowia substancje. 

Dezynfekcja oraz sterylizacja to skuteczne sposób na usuwanie drobnoustrojów z pomieszczeń. Aby metody te dały oczekiwany skutek, muszą zostać przeprowadzone w odpowiedni sposób oraz z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.