Do kogo są kierowane usługi geodezyjne?

usługi geodezyjneJest to rodzaj usług, które dotyczą ingerencji w terenie. Geodeci, jako doświadczone osoby, są w stanie udzielić nam wszelkich informacji dotyczących danego terenu. Usługi geodezyjne, kartograficzne oraz konsultacje z geodetą obywają się z różnych powodów. Porady u geodety można zasięgnąć we własnym imieniu lub w imieniu firmy. Geodeci lub całe firmy świadczące usługi w tym zakresie, mogą wykonywać mapy tradycyjne oraz numeryczne. Najczęściej, usługi te wykonywane są dla firm. Mapy są konieczne do przeprowadzania różnych projektów, planów budowy oraz do odbiorów inwestycji lub pojedynczych budynków.

Często, w skład usług geodezyjnych wchodzą również:

  • Projektowanie modeli w 3D, tworzenie przestrzennych projektów i planów,
  • Pomiary mas ziemi,
  • Skanowanie map,
  • Wytyczenia.

Usługi geodezyjne są konieczne w każdej sytuacji, która ma na celu wybudowanie gmachu, osiedla lub domu mieszkalnego. Geodeci często wykonują mapy w celu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie, geodeci wykonują wszystkie prace w oparciu o najnowsze programy komputerowe.

Kto korzysta z usług geodezyjnych?

Firmy geodezyjne kierują swoje oferty do klientów indywidualnych oraz do firm. Zadania, jakie wykonywane są w obu przypadkach, mogą być bardzo różne.
Geodeci stanowią grupę cenionych i doświadczonych specjalistów. To, jakie grono klientów korzysta z usług geodezyjnych, w znacznej mierze zależy od miejsca zatrudnienia samego geodety. W przypadku geodetów, pracujących w urzędzie powiatowym lub gminnym, ich usługi wykorzystywane są przez wielu prywatnych przedsiębiorców, właścicieli firm oraz przez ludność zamieszkującą okolice. Dużo jest bowiem spraw, w których geodeta może nam udzielić jednoznacznej odpowiedzi lub wydać zaświadczenie. Wielu przedstawicieli firm zgłasza się do geodetów pracujących w urzędach. W większości przypadków, sytuacja taka ma miejsce, gdy właściciel firmy ma zamiar wybudować siedzibę lub oddział swojej firmy w okolicy. Geodeta, który posługuje się wieloma mapami i informacjami o najbliższym terenie, może udzielić informacji na temat tego, w jakim miejscu będzie najlepiej wybudować budynek lub supermarket.

Innym, równie znanym miejscem jest firma budowlana. Geodeta zajmuje się wykonywaniem planów oraz map, co jest kluczową czynnością przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. rozpoczęcie budowy wiąże się bowiem z ingerencją w wyznaczony teren. Bardzo ważne jest, posiadanie wszelkich informacji na temat działki i mapy danego terenu. Geodeci, poznając teren na którym ma odbyć się budowa, będą w stanie określić jego dokładne współrzędne oraz granice.
Warto także korzystać z usług geodety w celach poszukiwawczych. Wiele ekip, które wydobywają z ziemi cenne surowce lub ropę, również korzystają z usług geodety, który jest w stanie ocenić dany teren i jego walory. Natomiast, przy zakupie działki, geodeta może nam pokazać ściśle ustalone granice. Jest to bardzo istotne i nigdy nie należy pomijać tego kroku. Ustalenie granic stanowi jedną z najważniejszych czynności jeszcze przed zakupem danej działki.

Usługi geodezyjne kierowane są do osób zarówno prywatnych, jak i do całych firm. Zakres obowiązków, jakie wykonują geodeci, jest dość szeroki – z tego też względu, usługi geodetów są kierowane do osób, które zajmują się planami budowy lub samą budową. Często, z usług geodetów korzystają osoby prywatne, które są zainteresowane kupnem danego terenu, ale nie znają jego określonych granic. Umiejętności geodetów są nabywane przez lata studiów i praktyk. Doświadczenie geodetów pozwala na zaoferowanie większej ilości usług.

Artykuł powstał przy współpracy z www.geotim-elk.pl