Domki szeregowe czy domek parterowy?

Osoby, które myślą o budowie własnego domu, często nie mogą się zdecydować na ten krok, ponieważ obawiają się kolosalnych kosztów, związanych z realizacją inwestycji. Dlatego niemalże idealnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach wydają się domy szeregowe, które są niedrogie w porównaniu z budynkami jednorodzinnymi wolnostojącymi. Trzeba również dodać to, iż zabudowa szeregowa to nie tylko małe domki, ale i parterówki z poddaszem oraz duże piętrówki, w których może mieszkać nawet kilka rodzin. Oczywiście, możemy się też zdecydować na dom z garażem, co wiąże się z wieloma wygodami, zwłaszcza w porze zimowej.

Gotowe projekty domków szeregowych

Należy wspomnieć o tym, że gdy jesteśmy zdecydowani na zakup nowej szeregówki w Warszawie, warto w tym celu udać się do firmy deweloperskiej, która załatwi za nas wszelkie formalności związane z planem zagospodarowania parceli, projektem domu, chociaż musimy pamiętać o tym, że przed podpisaniem umowy ze zleceniodawcą musimy bardzo uważnie ją przeczytać, by później nie być niemile zaskoczonym niekorzystnymi warunkami kontraktu.

Poza tym, na uwagę zasługuje standard wykończenia domów w zabudowie szeregowej. Otóż, elewacja jest stworzona z najlepszych materiałów, okna i drzwi wykonane są perfekcyjnie, podobnie zresztą jak dach i zewnętrzne elementy dekoracyjne.

Przede wszystkim, kluczowe znaczenie ma wystrój wnętrz. Nie ulega wątpliwości to, że powinien być on uzależniony od naszego gustu, gdyż ślepe podążanie za trendami mody w zakresie aranżacji pomieszczeń nigdy do niczego dobrego nie prowadzi. Z pewnością, największym zainteresowaniem cieszą się stylizacje etniczne, orientalne i modernistyczne, chociaż tradycyjne rozwiązania też są na czasie, bowiem od lat posiadają wielu zwolenników.

Nie zapominamy również o tym, że warta podkreślenia jest wymarzona lokalizacja szeregówek, bowiem najczęściej usytuowane są one na obrzeżach miast lub na osiedlach domków jednorodzinnych wolnostojących.

Natomiast wadą zabudowy szeregowej są tereny wspólne oraz ograniczona prywatność, będąca wynikiem bliskiego sąsiedztwa.

Oprócz tego, najczęściej nie mamy najmniejszego wpływu na projekt mieszkania, a rozbudowa budynku zazwyczaj jest niemożliwa.

Z pewnością, budynki szeregowe nie bez przyczyny są coraz bardziej powszechne, gdyż są przytulne, oszczędne i co najważniejsze naprawdę niedrogie.

Tani dom parterowy bez poddasza, pod klucz

Od kilku lat domki parterowe bez poddasza z powodzeniem zaczynają wypierać duże budynki piętrowe, które są drogie w utrzymaniu, a ponadto nie zawsze prezentują się atrakcyjnie. Z pewnością, stanowią one wspaniałe rozwiązanie dla tych osób, które nie lubują się w wielkich przestrzeniach a do szczęścia potrzeba ich zalewie malutkiego, przytulnego gniazda.

Oczywiście, z tej opcji często korzystają osoby w dojrzałym wieku, które posiadają dorosłe dzieci przebywające na studiach, a także młode małżeństwa, których nie stać na budowę dużego domu i wolą działać w myśl zasady, że lepiej ciasny, ale własny domek, który jest o niebo lepszy od mieszkania w bloku.

Nie da się ukryć tego, że większość ludzi, szukając oszczędności, decyduje się na zamieszkanie w domu szeregowym, gdyż wydatki związane z jego budową są znacznie niższe niż w przypadku domku wolnostojącego. Otóż, dzięki tej opcji, nie musimy się martwić np. o projekt domu, elewację, wykończenie, gdyż tym zajmuje się deweloper, który także załatwia za nas wszystkie formalności związane z danym etapem budowy.

Dlatego domki pod klucz cieszą się niesamowitym zainteresowaniem, zwłaszcza że obecnie większość ludzi żyje w ciągłym biegu i nie ma czasu na to, by doglądać budowy.

Trzeba powiedzieć o tym, iż naszym zadaniem jest tylko uiszczenie odpowiednich sum pieniężnych na konto dewelopera w ściśle wyznaczonych terminach, a gdy będziemy się wywiązywać terminowo z naszych zobowiązań, doczekamy się mieszkanka swoich marzeń.

Warto podkreślić to, że ogromnym plusem tychże domków jest wykorzystanie każdej w wolnej przestrzeni, a co najważniejsze odpowiednio zagospodarowane wnętrza sprawiają wrażenie ogromnej przestronności, chociaż domek tak naprawdę posiada niewielką powierzchnię. Nie ulega wątpliwości to, że obowiązkowo musi się w nim znaleźć kuchnia, która często otwarta jest na salon i należy obiektywnie przyznać, iż to rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. mamy stały kontakt z osobami odpoczywającymi w części gościnnej. Poza tym, w domkach parterowych zazwyczaj się mieszczą dwie sypialnie, czasami garderoba i pomieszczenie gospodarcze. Nie zapominamy o łazience i ubikacji.

budowanie-domu

Ponadto, domki parterowe są bardzo przytulne, panuje w nich miła atmosfera, oczywiście gdy każde wnętrze jest odpowiednio zaaranżowane, ponieważ wystrój pomieszczeń w małych domkach to niemałe zadanie, bowiem nietrudno je zagracić niepotrzebnymi sprzętami.

Parterowe domki jednorodzinne z poddaszem

Parterowe domki jednorodzinne z poddaszem w zabudowie szeregowej to wspaniałe rozwiązanie głównie dla młodych małżeństw, które planują w przyszłości powiększyć swoją rodzinę.

Przede wszystkim, są stosunkowo niedrogie przynajmniej w porównaniu z cenami budowy domu wolnostojącego. Poza tym, mieszkanie w szeregówkach niesie ze sobą duże korzyści, o których warto wspomnieć poniżej.

Po pierwsze, nie musimy od razu po przeprowadzce aranżować wszystkich pomieszczeń, gdyż na początku w zupełności wystarczy nam sam parter, na którym najczęściej mieści się salon, kuchnia, łazienka i co najmniej jedna sypialnia. Następnie, wraz z pojawieniem się nowych członków rodziny, możemy pomyśleć o zagospodarowaniu poddasza.

Ta opcja jest o tyle korzystna, jeżeli po zamieszkaniu w nowym domu nie jesteśmy w stanie urządzić całego mieszkania z powodu braku odpowiednich funduszy, a mamy świadomość tego, że sama porterówka w przyszłości może okazać się dla nas za ciasna.

Kolejnym plusem tego rozwiązania jest to , iż bez większego problemu możemy wydzielić przestrzeń dzienną i nocną, zwłaszcza gdy zależy nam na prywatności i nie chcemy, aby zaproszeni goście mieli np. przez przypadek wgląd do naszej sypialni, ponieważ jest to bardzo prywatne, a nawet można rzec intymne pomieszczenie.

Przede wszystkim, domki parterowe z poddaszem prezentują się bardzo okazale, a co najważniejsze nie sprawiają wrażenia ogromnych kolosów jak to się czasami dzieje w przypadku znanych piętrówek. Poza tym, są pięknie wykończone, zdobione na zewnątrz za pomocą dekoracyjnych płytek czy drewna. Oprócz tego, chyba są najbardziej energooszczędne, dlatego nie musimy się martwić o to, że koszty ich utrzymania nas zrujnują.

Warto też powiedzieć , iż do ich budowy nie jest wymagana duża działka, co wiąże się z kolejnymi oszczędnościami. Jedyną wadą tego wariantu są skosy na poddaszu i ograniczone możliwości jego aranżacji, ale z drugiej strony takie sypialnie są uwielbiane przez dzieci i młodzież, a więc na pewno będą zadowoleni z tego, że posiadają swoje pokoje właśnie na nim a nie na parterze.

Z pewnością, szeregowe porterówki z poddaszem to opcja godna rozważenia, gdyż posiada ona wiele zalet, do których koniecznie trzeba zaliczyć niski koszt inwestycji i świetnie zagospodarowana każda przestrzeń w mieszkaniu.