Ekspertyza budowlana – co zawiera i kto ją wykonuje?

Jeśli choć raz mieliśmy do czynienia z terminologią budowlaną,  na pewno zetknęliśmy się też z pojęciem ekspertyzy budowlanej. Jednak, jeśli zapytać laika o to, co dokładnie zwrot ten oznacza, niewielu będzie znało prawidłową odpowiedź. Tym bardziej, że żadne powszechnie znane przepisy prawa budowlanego nie definiują w konkretny sposób ekspertyzy. Czym więc takowa w ogóle jest? Co dokładnie zawiera i kto może ją wykonać? Sprawdźmy!

Ekspertyza budowlana vs. opinia techniczna – poznaj różnice

Ekspertyza budowlana to inaczej wszystkie ustalenia dotyczące stanu danego budynku czy obiektu. Na jej podstawie ustala się zatem ocenę stanu domu. W tym celu bierze się pod uwagę obliczenia i badania zarówno ścian, stropów, dachu, jak i fundamentów. Z tego właśnie powodu każda prawidłowo skonstruowana ekspertyza powinna zawierać część opisową i obliczeniową. Tak, by całość była jak najdokładniejsza. Poza tym, efektem powinny być również odpowiednie zalecenia i wnioski. Na przykład dotyczące usunięcia ewentualnych usterek.

Dla dokładnego odróżnienia, należy wskazać również to, co może zawierać w sobie tak zwana ekspertyza techniczna. Takowa dotyczy między innymi analizy pęknięć konkretnych ścian i weryfikacji tego czy prace zostały wykonane zgodnie z obowiązującym prawem i sztuką budowlaną. Jej przedmiotem jest również dostosowanie lub przebudowa budynku, a także weryfikacja zasadności roszczeń. Opinia techniczna może być sporządzona przez inżyniera. W przypadku ekspertyzy, która siłą rzeczy wymaga jednak większej liczby wniosków – sprawę należy powierzyć osobie z odpowiednim doświadczeniem i uprawnieniami.

Specjaliści wykonujący zarówno ekspertyzy, jak i opinie, to fachowcy, którzy dokładnie realizują zadania takie, jak: ocena stanu technicznego obiektu, określenie przyczyny inwentaryzacji uszkodzeń,  badanie materiałów służących do budowy danego obiektu, określenie kosztów naprawy itd. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu zyskamy pewność, że nasz dom nadaje się do użytku, a jeśli nie, dowiemy się co musi być w nim poprawione.

 

ekspertyza domu

Kiedy potrzebna jest ekspertyza budowlana? W jakich przypadkach trzeba lub warto ją wykonać?

Należy zrozumieć, że ekspertyza budowlana jest niezwykle istotna. Okresowe badanie stanu technicznego danego budynku również. To dzięki nim już na wczesnym etapie odkryć można usterki, które niezauważone lub zlekceważone w przyszłości mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Poza tym, wszystko to regulowane jest przecież przez polskie prawo. Mając powyższe na uwadze, opinia specjalisty wykonana przez kogoś z uprawnieniami jest po prostu konieczna.

W jakich przypadkach powinniśmy zgłosić się do odpowiedniej firmy? Na przykład podczas kupowania domu. Sami nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy budynek nie ma pewnych wad konstrukcyjnych. Prawo nakazuje również, byśmy ekspertyzę wykonywali przy modernizacjach i zmianach sposobu użytkowania obiektu. Podczas eksploatacji budynku też mogą pojawić się wady – pęknięcia ścian czy niebezpieczne rysy. Wówczas pomoc profesjonalisty jest na wagę złota.

Jak widać zatem, fachowa pomoc potrzebna jest w wielu sytuacjach. Nie lekceważmy przepisów i zadbajmy o poczucie bezpieczeństwa. Zarówno własne, jak i wszystkich ludzi, którzy z obiektu korzystają. Zdarza się przecież, że stawiamy lub modernizujemy budynek użyteczności publicznej. Wówczas bierzemy na siebie odpowiedzialność za innych. Warto o tym pamiętać!