Idealny adwokat – jakie są jego cechy?
Bardzo często ludzie zapominają o tym, jak ważna jest współpraca z adwokatem, mało tego czasami bagatelizują sprawę sądową, myśląc, że adwokat załatwi wszystko za nich. Takie przekonanie jest błędne, ponieważ do pozytywnego przebiegu spraw potrzebna jest współpraca między obrońcą a klientem polegająca między innymi na dostarczeniu obrońcy odpowiednich dokumentów, dowodów, przekazaniem odpowiednich informacji i obdarzeniu go zaufaniem.
Dlaczego potrzebujesz adwokata?
Samodzielne występowanie w swoim imieniu przed sądem może być trudne, szczególnie dla ludzi, którzy nie mieli z tym wcześniej styczności. Przeciętny obywatel nie zna się na przepisach prawnych, a informacje zawarte w internecie mogą być błędne lub niezrozumiałe. Nieznajomość obowiązujących przepisów może w prosty sposób doprowadzić do niepomyślnego dla nas zamknięcia sprawy. Nikogo taki obrót spraw nie zadowoli, dlatego warto w takich sytuacjach zdać się na doświadczenie adwokata lub radcy prawnego.
Idealny adwokat
Idealny adwokat powinien przedstawić całą sprawę w jasny dla klienta sposób, tak żeby mógł on zrozumieć, jak może się potoczyć sprawa sądowa. Klient powinien też zostać przez adwokata zaznajomiony z konsekwencjami jego czynów. Ważny jest też stosunek do klienta, obrońca powinien traktować go z szacunkiem i kulturą, a na rozprawie sądowej dać z siebie wszystko, aby wygrać sprawę lub uzyskać zadowalający dla klienta wynik. Wielu ludzi zapomina także o chyba najważniejszej zasadzie dobrej współpracy, a mianowicie o kulturze osobistej. Nikt nie lubi współpracować z osobami wyrażającymi się w sposób wulgarny lub dzwoniącymi o niestosownych porach, dlatego warto szanować siebie nawzajem, bo współpraca jest wtedy o wiele przyjemniejsza.
Jak wywalczyć odszkodowanie?
Wszystko zaczyna się od napisania pozwu, wniosku lub odpowiedzi na nie. Adwokat musi zgłosić wszystkie zarzuty i wnioski. Obrońca musi na tym etapie porozumieć się z klientem, żeby w zgodny z prawdą sposób przedstawić we wniosku wszystkie dowody i faktyczną sytuację. W sprawie cywilnej wystarczy obecność pełnomocnika, jednak warto być na swojej rozprawie, ponieważ w razie czego można pomóc obrońcy swoją wiedzą. Jest to ważne, ponieważ wcześniej mogło coś umknąć uwadze klienta i mógł nie powiedzieć o wszystkim.
Obrońca powinien mieć doświadczenie w dochodzeniu odszkodowań i wyróżniać się skutecznością tych działań, jednak nie może on sam pracować. Potrzebna jest chęć współpracy ze strony klienta, który jak już wcześniej wspomnieliśmy powinien nie tylko dokładnie opowiedzieć, jak wygląda i wyglądała sytuacja, zdarzenie, którego dotyczy pozew, ale także powinien zasugerować świadków i przedstawić wszystkie dowody, jakimi dysponuje. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez tego obrońcy będzie trudniej wygrać sprawę, dlatego też warto przed pierwszą rozmową spisać sobie odpowiedzi na te wszystkie pytania, aby od samego początku współpraca i praca nad sprawą układały się w odpowiedni sposób.
adw. Dagmara Gryszkiewicz-Dudzik
ul. Łukowa 4 lok. 1B
58-100 Świdnica
tel. + 48 667 560 670
adwokat@gryszkiewicz-dudzik.pl
Specjalność: sprawy rodzinne, karne i zastępstwo procesowe.