Jak pandemia wpłynęła na rynek wynajmu mieszkań w Szczecinie?
Rynek mieszkaniowy odnotował w ubiegłym roku znaczący spadek zainteresowania kupnem i wynajmem mieszkań, co przełożyło się paradoksalnie na wzrost cen. Według raportu opublikowanego w październiku przez GUS, ceny nieruchomości wzrosły o 10,9% w skali roku. Warto przy tym zwrócić uwagę, że według opublikowanych danych, ceny na rynku pierwotnym wzrosły o ok. 5%, podczas gdy na rynku wtórnym wzrost ten sięgnął nawet 15%. Co ciekawe, można znaleźć informację o tym, że pandemia nie miała większego wpływu na zmianę poziomu zainteresowania mieszkaniami na terenie Szczecina.
Jak pandemia wpłynęła na ceny mieszkań w Szczecinie?
Według szacunków, aż 70% pośredników zauważyło zmniejszone zapotrzebowanie na zakup i wynajem mieszkań w czasie pandemii, podczas gdy pozostałe 30% nie odnotowało większej zmiany. W wyniku spadku zainteresowania, przedsiębiorcy i pośrednicy musieli zmierzyć się z wnioskami o umorzenie składek na ZUS. W odpowiedzi na wystosowaną dokumentację ZUS zgodził się na zawieszenie składek na 3 miesiące, a dodatkowo cała procedura podległa maksymalnemu uproszczeniu.
Aktualna sytuacja wymusiła również zmianę sposobu przeprowadzania transakcji. Konieczne stały się dodatkowe szkolenia dla agentów nieruchomości, m.in. z zakresu wirtualnej prezentacji oferowanych pomieszczeń. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo klientów, a także z uwagi na dbałość o dotrzymanie ustalonych terminów finalizowania transakcji, co według statystyk udało się aż w 60% przypadków.
Co dzieje się na Szczecińskim rynku nieruchomości?
Szacuje się, że obecnie uśredniona cena za metr kwadratowy mieszkania na terenie Szczecina wynosi 7199 złotych, przy czym największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o metrażu przekraczającym 50 m2. Największą popularnością cieszą się dzielnice takie, jak Warszewo, Zdroje, Słoneczne, czy też Czarna Łąka, jako że są to przykłady terenów położonych w pobliżu jezior i lasów, a panuje obecnie moda na osiedlanie się w zacisznych terenach.
Ciekawostką jest to, że pomimo ogólnego wzrostu cen mieszkań podczas pandemii, w większych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, czy też właśnie Szczecin, odnotowuje się przeciwną tendencję, według której ceny uległy kilkuprocentowemu spadkowi w II kwartale roku, w porównaniu z cenami, jakie odnotowywano w pierwszych trzech miesiącach roku. Przyczyną takiej sytuacji są tanie kredyty hipoteczne, a przy tym stosunkowo niski poziom bezrobocia.
Jakie miejsca są najbardziej preferowane przez inwestorów w Szczecinie?
Ogólny spadek zainteresowania zakupem lub wynajmem mieszkania nie przełożył się zbytnio na sytuację w Szczecinie, zatem poziom dostępności mieszkań również pozostał bez większych zmian. Jak już była o tym mowa, najbardziej preferowane są zaciszne tereny, oferujące największą bliskość natury i bezpieczeństwo. Nietrudno się domyślić, że ceny w tych dzielnicach są adekwatnie większe, niż w pozostałych.
Jak szybko znaleźć wymarzone mieszkanie w Szczecinie?
Wszyscy, którzy zmagają się z tematem kupna lub wynajmu nowego lokum, mają określone potrzeby i kryteria, poniżej których nie zamierzają schodzić. Dlatego też, aby dodatkowo skrócić czas poświęcony na poszukiwania, swoja pomoc oferują nie tylko pośrednicy, lecz też specjalnie utworzone wyszukiwarki, które automatycznie odrzucają oferty niespełniające oczekiwań. Jedną z takich wyszukiwarek można znaleźć na stronie agencji Mapa Nieruchomości. Szeroki zakres filtrów pozwala na dobór idealnego mieszkania w Szczecinie, z uwzględnieniem idealnej dzielnicy, metrażu, ceny, czy też ilości pokoi. Nie ruszając się z domu, możesz szybko i sprawnie zapoznać się z ofertami, którym warto poświęcić swój czas, a pomoc naszych pośredników staje się dodatkowym atutem, dzięki któremu możesz w krótkim czasie zacząć cieszyć się swoim nowym mieszkaniem.