Jak ważne w działalności dewelopera są wizualizacje jego projektów?

Wiele osób twierdzi, że najtrudniejsza praca dla dewelopera zaczyna się dopiero po tym, jak nabył działkę i rozpoczął inwestycję budowlaną. To właśnie wtedy nadchodzi czas na znalezienie mieszkalnych lub komercyjnych kupców i najemców nowego budynku. Jak przykuć ich uwagę i nie dać o sobie zapomnieć? Właśnie tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest wizualizacja architektoniczna?

Od samego projektu budynku należy odróżnić koncepcję architektoniczną, której celem nie jest dostarczanie szczegółowych instrukcji budowy, lecz przedstawienie przewidywanego efektu końcowego. Architekt i inwestor muszą przecież sprawdzić, czy mają spójne wizje i oczekiwania. Jeszcze nie tak dawno temu dla lepszego zilustrowania pomysłów architekta używano zdjęć podobnych budynków. Dzisiaj normą stają się wręcz fotograficznie realistyczne wizualizacje architektoniczne, w tym interaktywne wizualizacje 3D.

Wizualizacja architektoniczna jest niczym podróż w przyszłość, która pozwala zobaczyć możliwości planowanego budynku. Interaktywna wizualizacja 3D przypomina niemal spacer po nieistniejących jeszcze korytarzach i pokojach – oglądający może sam zdecydować, w którą stronę patrzy i do jakich sprzętów się przybliża. Żadna inna prezentacja nie jest w stanie tak namacalnie oddać usytuowania ścian, okien i mebli, jakie pierwotnie wyobraził sobie architekt.

Zastosowanie wizualizacji architektonicznych nie ogranicza się jednak do porozumiewania się pomiędzy biurem projektowym a zamawiającym. Te same prezentacje możemy wykorzystać, by zachęcić do siebie potencjalnych klientów, pozwolić im na wyobrażenie sobie, że mieszkają lub pracują w wznoszonym przez nas budynku. 

wizualizacje wnętrz kuchnia
Wizualizacja ze strony theframe.pl

Jakie wizualizacje są obecnie dostępne dla deweloperów?

Deweloper z wyobraźnią może pozwolić sobie na niemal dowolne wizualizacje zagospodarowanych przestrzeni. Potencjalnym kupcom może pokazać przewidywany widok wnętrza budynku, jego części wspólnej, korytarzy i garażu oraz wnętrza poszczególnych mieszkań. To właśnie ta wizualizacja może okazać się najważniejsza dla dużej części klientów, dlatego wirtualny apartament warto wyposażyć w funkcjonalne i eleganckie meble. 

Pokazując klientom urządzony salon, udowodnimy, że nadaje się do spędzania wieczorów z przyjaciółmi. Będziemy także w stanie pokazać, że zaplanowana przez nas sypialnia jest przytulna i zapewnia prywatność.

Innym rodzajem wizualizacji dostępnej dla dewelopera jest przedstawienie okolicy, w jakiej będzie usytuowany powstający budynek lub kompleks budynków. To właśnie w tej wizualizacji zaistnieje okazja do popisania się przemyślaną infrastrukturą i rozwiązaniami zapewniającymi dostępność budynków dla wszystkich zainteresowanych: dzieci, osób z niepełnosprawnościami, seniorów a może i zwierzaków. 

Wizualizacje projektów deweloperskich – korzyści

Nic tak nie przykuwa uwagi współczesnego człowieka jak detale. Chyba każdy zgodziłby się ze stwierdzeniem, że domu nie czyni ergonomiczne rozmieszczenie pomieszczeń ani optymalne usytuowanie okien a dopiero egzotyczna roślina doniczkowa obok kanapy, ramka ze zdjęciem stojąca na biurku, kubek z parującą kawą na wyspie kuchennej. To kolory, umeblowanie i dekoracje sprawiają, że wnętrza stają się dla nas realne i pragniemy fizycznie je odwiedzić.

Trójwymiarowe przedstawienie okolicy powstających mieszkań również nie pozostaje bez znaczenia. Potencjalni klienci będą mogli wyobrazić sobie siebie spacerujących w bezpiecznej, zielonej scenerii, na której nie zabraknie placów zabaw dla dzieci. A może nawet znajdzie się miejsce na plac zabaw dla ukochanego czworonoga? 

Przemyślana wizualizacja architektoniczna może pomóc wyeksponować najważniejsze zalety budynku lub kompleksu budynków. Powinna akcentować funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, ale także ich luksusowość i estetykę. Większość ludzi intuicyjnie zdaje sobie przecież sprawę z faktu, że architektura jest formą sztuki.

wizualizacja
Wizualizacja ze strony theframe.pl

Deweloper a wizualizacje projektów – czy ta inwestycja ma szansę się zwrócić?

Szacuje się, że wspominany na początku artykułu projekt koncepcyjny i wizualizacja mieszkania mogą kosztować od 50 do nawet 400 zł za metr kwadratowy. Warto jednak zauważyć, że budując wielopiętrowy budynek mieszkalny, umieścisz w nim wiele apartamentów o takim samym rozkładzie pomieszczeń. Będzie można reklamować je tą samą wizualizacją. 

W dobie współczesnej zaciętej konkurencji na rynku deweloperskim zaimponowanie klientowi liczy się jak nigdy wcześniej. Niebanalne wizualizacje wnętrz są zresztą nie tylko sposobem na jednorazową sprzedaż mieszkań, ale także długofalowe budowanie swojej marki i renomy.