Jak zadbać o odpowiednią wentylację w łazience?

Na suficie Twojej łazienki raz po raz odnawia się znienawidzony grzyb? A może zastanawiasz się, dlaczego Twój ulubiony ręcznik nigdy nie wysycha i skąd bierze się nieprzyjemny zaduch w łazience?

To wszystko może świadczyć o nieprawidłowej wentylacji tego pomieszczenia. Odpowiedni przepływ powietrza w łazience to naprawdę kluczowa kwestia, skoro nawet zwykła kąpiel w wannie może wygenerować aż kilogram pary wodnej! 

Co dzieje się z parą wodną po Twojej kąpieli?

Niestety samo ciepło nie wystarczy do osuszenia łazienki z nadmiaru wilgoci. By para wodna została z niej w całości usunięta, potrzeby jest odpowiednio intensywny przepływ powietrza. Gdy go zabraknie, woda zacznie skraplać się na ścianach (zazwyczaj masz okazję obserwować, jak zjawisko to zachodzi na lustrze) i wniknie w ich strukturę. Wilgoć jest w stanie niszczyć tynki oraz fugę łazienkową, a także sprzyja rozwijaniu się grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów.

Łazienki, w których pod wpływem wilgoci zagnieżdżają się grzyby, mają skłonność do roztaczania nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Z pewnością nie są bezpiecznym pomieszczeniem dla alergików, ale przebywanie w nich może prowadzić do dolegliwości zdrowotnych także u innych osób.

Zasady prawidłowej wentylacji łazienki

Podstawowym rodzajem wentylacji łazienki jest wentylacja grawitacyjna. Polega na wykorzystaniu kanałów wentylacyjnych zakończonych kratką, które wysysają z pomieszczenia powietrze zanieczyszczone parą wodną. Kratka wentylacyjna nie powinna znajdować się niżej niż 15 cm od sufitu i na tej samej ścianie, co drzwi. Nie wolno nam jej zaklejać, powinniśmy za to dbać, by zawsze była przeczyszczona.

Mechanizm wentylacji grawitacyjnej najefektywniej działa jesienią i zimną, ponieważ właśnie wtedy gorące powietrze jest najbardziej skłonne do uciekania na zewnątrz mieszkania. W czasie lata i dni charakteryzujących się cieplejszą temperaturą wentylację mogą wspomagać elementy mechaniczne. Mowa tu o małych wentylatorach elektrycznych, których jednak nie można stosować w łazienkach wyposażonych w gazowe urządzenie grzewcze z otwartą komorą spalania.

Drzwi – ważny element prawidłowej wentylacji łazienki

Wiemy już, że kanały wentylacyjne służą do wysysania z łazienki wilgotnego powietrza. Jednak, by taki ruch powietrza był możliwy, musi być ono uzupełniane. Właśnie dlatego drzwi Twojej łazienki muszą zostać wyposażone w odpowiednie otwory wentylacyjne umiejscowione na dole. W ten sposób przepływ powietrza obejmie całą przestrzeń łazienki od podłogi aż do przestrzeni podsufitowej, w której znajduje się wejście kanału wentylacyjnego.

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie stanowią, że sumaryczny przekrój otworów dla przepływu powietrza nie może być mniejszy niż 0,022 metra kwadratowego.

Jakie formy mogą przyjąć otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych? Niegdyś najpopularniejszym rozwiązaniem była kratka wentylacyjna na dole drzwi. Wciąż posiada ją wiele mieszkań znajdujących się w blokach starszego typu. Choć jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla łazienek wyposażonych w piecyki gazowe, czyszczenie takiej kratki z kurzu może być naprawdę uciążliwym zajęciem.

Alternatywą dla kratki jest tak zwane podcięcie wentylacyjne, czyli szczelina stworzona pomiędzy podłogą a skrzydłem drzwi łazienkowych. Podcięcie powinno zająć większą część szerokości skrzydła i liczyć sobie co najmniej dwa i pół centymetra wysokości. Zaletą takiego rozwiązania jest jego dużo bardziej dyskretny wygląd i ułatwienie podczas sprzątania.

wentylacja łazienek

Kolejną popularną formą wentylacji w drzwiach łazienkowych są tuleje wentylacyjne. Mają one postać równomiernie rozmieszczonych okrągłych otworów, które świetnie prezentują się osłonięte dekoracyjnymi nakładkami. Musimy pamiętać o tym, że tuleje wentylacyjne nie spełnią swojego zadania, gdy będzie ich za mało lub gdy nie będą posiadać wystarczająco dużej średnicy. Przyjmuje się, że optymalną skuteczność zapewnia tym otworom średnica pięciu centymetrów.

Jeżeli zmagasz się z problemem nadmiaru wilgoci w łazience, dobrym pomysłem może być wymiana starych drzwi. Nie wiesz, gdzie znaleźć jakościowe drzwi łazienkowe we Wrocławiu? Zajrzyj do internetowego katalogu sklepu Drzwi Wroc, który może pochwalić się dużym doświadczeniem w dopełnianiu aranżacji nawet najbardziej wymagających wnętrz.