Lekkie hale magazynowe wysokiego składowania

Co to są magazyny wysokiego składowania? Dlaczego inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę tego typu obiektów? Czym charakteryzuje się ich lekka, stalowa konstrukcja? Jaką technologię stosuje się do ich budowy?

W dzisiejszych czasach ceny gruntów są wysokie, zwłaszcza w miastach, a także na ich obrzeżach. Głównie z tego względu inwestorzy coraz częściej zamiast budować wielkopowierzchniowe magazyny, wymagające odpowiednio dużych działek, decydują się na hale magazynowe wysokiego składowania. Obiekty takie są wyższe niż hale produkcyjne czy logistyczne i co za tym idzie mają dużo większy stopień wypełnienia kubatury towarami, niż w przypadku tradycyjnych hal magazynowych. Ich konstrukcja jest lekka, a stosowana technologia konstrukcji zaawansowana technologicznie.

Magazyny wysokiego składowania

Hale wysokiego składowania to obiekty magazynowe, których podstawową cechą jest duża wysokość konstrukcji. Jednak nowoczesne hale magazynowe to nie tylko innowacyjna konstrukcja, ale także wydajna logistyka. Ważnym elementem nowoczesnego przechowywania towarów jest w pełni zautomatyzowany system składowania, w którym całym cyklem zarządza zmechanizowany i skomputeryzowany układ. To pozwala na uzyskanie większej efektywności procesów.

Magazyny wysokiego składowania mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz precyzyjna ewidencja towarów. Konstrukcja takiej hali jest ramowa i dużo wyższa niż w przypadku tradycyjnych magazynów. Wysokość regałów to co najmniej 10 m.

W magazynach wysokiego składowania stosuje się dwie metody statycznego składowania towarów, tj. regałowe i bezregałowe podłogowe. W przypadku składowania dynamicznego, wyróżnia się następujące sposoby: w regałach przepływowych, przesuwnych, przejezdnych oraz na przenośnikach, wózkach ciągnionych i robotach mobilnych.

hale-ocmer

Lekka konstrukcja dzięki technologii REMCO

Lekką konstrukcję hal magazynowych wysokiego składowania uzyskuje się dzięki zastosowaniu sprawdzonej technologii REMCO, która w Polsce wykorzystywana jest tylko przez firmę Ocmer. Wspomniana technologia charakteryzuje się lekką konstrukcją, tj. kilkanaście kg/m2 i dużymi rozpiętościami bez stosowania słupów wewnętrznych (do 80 m). Niestosowanie pośrednich słupów wewnętrznych pozwala na optymalne dopasowanie ich rozstawów do potrzeb konkretnego inwestora. Szczególną cechą tego systemu jest zastosowanie konstrukcji nośnej obejmującej komplet blachownicowych ram stalowych, składających się ze słupów i rygli o sztywnościach odpowiadających przebiegom momentów zginających. Sztywność przestrzenną hali magazynowej wysokiego składowania uzyskuje się dzięki stosowaniu stężeń typu X, które są zbudowane z okrągłych prętów umieszczanych w dachu oraz ścianach podłużnych i szczytowych. Hale wybudowane w ten sposób są bardzo wytrzymałe. Z kolei konstrukcja nośna dachu jest wykonana z zimnogiętych kształtowników stalowych typu Z, do których mocowane są panele blachy trapezowej. Elementy konstrukcyjne łączone są za pomocą śrub. Konstrukcję hali magazynowej można dostosować do potrzeb inwestora i tak na przykład część wewnętrzna może zostać wykorzystana jako dwukondygnacyjna przestrzeń biurowa, oczywiście po wykonaniu konstrukcji antresoli.

Przykładowe realizacje tego typu inwestycji

Przykładami tego typu hal magazynowych są hale wykonane na zlecenie firmy TME Sp. z o.o. oraz firmy Novoterm. Ta pierwsza to inwestycja zrealizowana w Łodzi w roku 2012 roku. Jest to obiekt o wysokości 24,5 m i powierzchni 4100 metrów kwadratowych. Zakres zleconych prac objął: wykonanie projektu konstrukcji stalowej, fundamentów, podbudowy pod posadzkę i posadzki; poza tym nadzór nad całością budowy. Szczegóły znajdują się pod linkiem: http://www.ocmer.com.pl/realizacje/250-hala-magazynowa-wysokiego-skladowania-lodzkie-tme-sp-z-o-o-2012. Z kolei obiekt zbudowany dla firmy Novoterm jest zlokalizowany w Szczecinie. Został wybudowany w 2009 roku. Jego powierzchnia wynosi 4340 metrów kwadratowych. Zakres prac objął: wykonanie projektu konstrukcji stalowej do projektu budowlanego, projektu wykonawczego hali oraz dostawę i montaż całej konstrukcji. Szczegóły na stronie: http://www.ocmer.com.pl/realizacje/228-novoterm.

Czy warto wybudować halę magazynową wysokiego składowania?

Jeśli inwestor nie dysponuje dużą działką albo nie chce inwestować sporych pieniędzy w zakup takowej, to idealnym rozwiązaniem jest wybudowanie lekkiej hali magazynowej wysokiego składowania. Poza tym budując magazyn, warto pamiętać o tym, że jego powierzchnia i przestrzeń magazynowa nie jest nieograniczona. Dobrym sposobem na zwiększenie powierzchni składowania towarów jest wybudowanie hali wysokiego składowania. Dzięki temu na tej samej powierzchni można składować dużo więcej towarów. To oszczędność miejsca, pieniędzy i czasu, ponieważ standardowa konstrukcja może zostać wybudowana nawet w ciągu 30 dni. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które z powodzeniem można polecić każdemu inwestorowi szukającemu nowoczesnych metod stosowanych w budownictwie przemysłowym.

Firma Ocmer Sp. z o.o. oferuje kompleksowe usługi dotyczące projektowania i generalnego wykonawstwa lekkich hal magazynowych wysokiego składowania, a także hal o innym przeznaczeniu. Wszelkie informacje dostępne są na stronie: http://www.ocmer.com.pl/hale/hale-magazynowe.