Sprzedaż mieszkania – jak wyglądają poszczególne etapy?

Sprzedaż mieszkania, mimo że wygląda na dosyć łatwą procedurę tak naprawdę jest skomplikowanym wymagającym wielu formalności działaniem. Aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na wsparcie ze strony profesjonalisty. Co prawda można spróbować samodzielnie przejść przez cały proces jednak lepsze rezultaty zarówno pod względem przeprowadzanych transakcji jak i bezpieczeństwa warto powierzyć pośrednikowi, dzięki czemu będziemy mogli zaoszczędzić również sporo czasu. Decydując się na współpracę z pośrednikiem będziemy mogli liczyć na to, że zredaguje on atrakcyjne dla odbiorców ogłoszenie które następnie zostanie wstawione na odpowiednim portalu lub będzie przesłane do gazet. Pamiętajmy, aby w ogłoszeniu nie poddawać swojego numer telefonu. Lepiej założyć nowe konto ponieważ możemy spodziewać się naprawdę dużej ilości telefonów ze strony zarówno  klientów jak i pracowników agencji zajmujących się nieruchomościami.

Sprzedaż mieszkania krok po kroku

W pierwszej kolejności, aby dokonać sprzedaży należy ustalić stan prawny nieruchomości czyli upewnić się, że tylko my, jako jedyni, mamy pełne prawo do rozporządzania danym obiektem. Ponadto warto rozważyć również remont całego lokalu. Dzięki przeprowadzeniu chociażby podstawowych działań mających na celu uatrakcyjnienie lokalu możemy sprzedać go za znacznie wyższą cenę. Niestety decydując się na bardziej rozbudowany remont uwzględniający malowanie, kafelkowanie, wymianę okien, drzwi czy parkietów musimy liczyć się z poniesieniem bardzo wysokich kosztów, oraz z opóźnieniem momentu sprzedaży. Warto pamiętać także, że nawet najdokładniej wyremontowane mieszkanie może nie przypaść do gustu potencjalnym klientom, przez co nie będą chcieli oni zapłacić podniesionej przez sprzedającego ceny. Ponadto bardzo często osoba sprzedająca po przeprowadzeniu remontu znacznie podwyższa kwotę i oczekuję zysku, który nie jest adekwatny do danego obiektu.

skup mieszkań
Skup mieszkań oferowany jest m.in. przez firmę PiGN: http://skupnieruchomosci-slask.pl

Aby uzyskać jak najlepszy rezultat sprzedażowy obiekt nie powinien być w ogóle remontowany lub ewentualne koszty podjętych działań powinny być możliwie jak najniższe. Dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie kosmetycznych poprawek, które wyeliminują szpecące elementy rzucające się w oczy w pierwszej kolejności. Pamiętajmy żeby z rozwagą dysponować budżetem tak, aby ostatecznie nie okazało się, że zamiast zyskać to stracimy część naszego budżetu. Cena danego mieszkania powinna uwzględniać jego stan oraz umiejscowienie w danym mieście. Dobrym pomysłem jest porównanie kwot, które są proponowane przez innych sprzedających tak, aby zorientować się na rynku. O wycenę można poprosić również rzeczoznawcę, który za opłatą poda nam dokładną cenę, za którą możemy z zyskiem sprzedać lokal. Wycenę nieruchomości może przeprowadzić także pośrednik nieruchomości. Pamiętajmy, że wpływa na nią również to jak stary jest dany obiekt, na którym piętrze się mieści mieszkanie, jak jest urządzone. Im wyżej się on znajduje tym tańszy powinien być lokal. Co ciekawe mieszkania, które posiadają okna od południa mogą być wyceniane znacznie drożej, z racji że takie umiejscowienie  zagwarantuje dobre nasłonecznienie pomieszczeń oraz ładne widoki. Na ceny danego lokalu w będzie wpływała również jego bliskość do sklepów, szkół czy przychodni.

Warto wiedzieć, że lokal z kredytem hipotecznym również można sprzedać. Najczęściej wygląda to w ten sposób, że jeśli kupujący pragnie zaciągnąć kredyt hipoteczny to część jego kredytu będzie pokrywała kredyt osoby sprzedającej. Taki operacja wiąże się jednak z licznymi transakcjami oraz opłacaniem podatków, kosztów bankowych i czynności notarialnych. Do prawidłowego przeprowadzenia tych formalności niezbędna będzie pomocy wykwalifikowanego doradcy.