Twój eko dom – poznaj domy energooszczędne

Czy można mieć wpływ na środowisko naturalne, wybierając miejsce zamieszkania? Gotowe domy energooszczędne to opłacalny wybór, o którym przekonuje się coraz więcej osób.

Nowoczesne budownictwo proekologiczne ma coraz większą wartość rynkową. Nie ma zatem obaw dotyczących ogromnych strat czy rozczarowań.

Czy warto zainwestować w ekologiczny dom? Czym dokładnie charakteryzuje się technologia prefabrykacji?

Czy opłaca się wybierać ekologiczne rozwiązania dla domu?

Najważniejszą zaletą budynków energooszczędnych jest podporządkowanie wszystkich rozwiązań budowlanych oraz instalacyjnych wymaganiom niskiego zużycia energii. Dom energooszczędny, zaprojektowany w oparciu o najnowsze technologie gwarantuje zużycie energii nawet o 50% niższe niż w domach zaprojektowanych w tradycyjny sposób.

Energooszczędność budynku korzystnie wpływa na koszty jego utrzymania. Dzięki mniejszej utracie ciepła dom nie wymaga tak intensywnego ogrzewania jak tradycyjne domy, co sprawia, że opłaty za ogrzewanie potrafią być kilkakrotnie niższe.

Czym charakteryzują się projekty domów energooszczędnych?

Trwałość wykonania zdecydowanie przemawia na korzyść budowy domu energooszczędnego, ze względu na to, że do budowy wybiera się najlepszej jakości materiały od najlepszych producentów. Nieruchomość zwykle wykonywana jest z betonu komórkowego, a więc z tworzywa o wysokiej izolacyjności cieplnej. Jest to solidny materiał konstrukcyjny, a w dodatku nieszkodliwy dla zdrowia.

W domu energooszczędnym ocieplenie wykonywane jest już od fundamentów. Ściany pokrywa styropian, a poddasze wełna mineralna. Dom wyposażony zostaje także w trwałe przeszklenia takie jak trójszybowe okna.

Domy energooszczędne wyposażone są w nowoczesne, kondensacyjne piece gazowe z zamkniętą komorą spalania. Każdy budynek wyposażony jest również w system wentylacji mechanicznej, czyli rekuperację. Stanowi ona system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w domu na czyste i świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

O czym trzeba pamiętać przed budową energooszczędnego domu jednorodzinnego?

Do najważniejszych cech domów energooszczędnych zaliczają się: dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne, okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, niewielki stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury, brak mostków termicznych, rozkład pomieszczeń wykorzystujący energię słoneczną do ogrzewania i oświetlenia, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Żeby uzyskać takie rezultaty należy bardzo dokładnie zaplanować każdy z etapów budowy domu energooszczędnego. Od zakupu działki, przez wykonanie projektu domu z rekuperacją we Wrocławiu, budowę, wyposażenie w innowacyjne instalacje, aż po prace wykończeniowe. To sprawi, że koszty utrzymania będą znacznie niższe. Kwestie techniczne najlepiej omawiać z deweloperami oraz innymi osobami zaangażowanymi w proces budowy domu.

Dlaczego warto postawić na dom energooszczędny?

Spośród argumentów za warto także wymienić wartość domu przy sprzedaży. Jeśli w przyszłości zdecydujemy się na sprzedaż domu to potencjalni nabywcy będą zwracać uwagę na certyfikaty energetyczne budynku oraz rachunki za ogrzewanie za ostatni rok. Poza tym, dom energooszczędny można sprzedać nieco drożej niż dom tradycyjny.

Inne powody, dla których powinno się budować domy tego typu to minimalizacja niekorzystnego wpływu budownictwa na środowisko naturalne i pozytywne działanie na rzecz zmiany klimatu, czy ogólne ograniczenie kosztów eksploatacji budynku.

eko dom

Oszczędność nie tylko funduszy przy budowie i projektowaniu domów energooczędnych

Opłacalność domów energooszczędnych jest widoczna już na etapie ich budowy. Decydując się na technologię prefabrykacji, oszczędzamy nie tylko czas (budowa trwa do 4 miesięcy), ale i pieniądze. Jak? Krótki czas stawiania domu pozwala na szybszą przeprowadzkę.

Wybór rzetelnej firmy budującej w technologii prefabrykacji sprawia, że unikamy niespodzianek oraz nie musimy dostosowywać się do warunków pogodowych. Decydując się na współpracę, kosztorys budowy znajomy jest od samego początku, a kwoty w nim podane nie ulegną zmianie.

Co więcej, wybór prefabrykacji oznacza brak częstych remontów, awarii i pęknięć, co także obniża koszt utrzymania domu. Budynek praktycznie nie posiada wad konstrukcyjnych.

Energooszczędność i oszczędność w projektach domów jednorodzinnych

Coraz więcej budynków o nowoczesnym designie to gotowe domy energooszczędne.

W technologii prefabrykacji można stworzyć dosłownie każdy dom, niezależnie od metrażu, liczby pięter, rodzaju dachu. Podstawą jest projekt architektoniczny, który jest przerabiany na projekt konstruktorski. 

Gotowe domy energooszczędne są tanie i łatwe w utrzymaniu, a jednocześnie wykonane zgodnie z projektem klienta. Niektórzy zwracają uwagę na nieznacznie wyższe koszty budowy budynku w porównaniu do technologii tradycyjnej, ale ta nadwyżka zwraca się w ciągu kilku lat dzięki niskim kosztom utrzymania domu.