Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodach

Rozwód wymaga odpowiedniego zaplanowania bez względu na to na ile jesteśmy ze swoim małżonkiem czy też małżonką zgodni. Jednak, aby rozwieść się ze swoją przysłowiową drugą połówką musimy podjąć kilka bardzo ważnych decyzji i wszelkich kroków. Powinniśmy oczywiście zacząć od przygotowania się do postępowania zwanego postępowaniem sądowym. Musimy na samym początku wiedzieć o jednej bardzo prostej zasadzie. Zasada ta mówi o tym, że rozwód jest mało skomplikowany gdy małżonkowie są zgodni. Jednak gdy ich racje się od siebie bardzo różnią to musimy wiedzieć, że proces do łatwych i przyjemnych należeć nie będzie. Dlatego też poleca się by w miarę możliwości dogadać się i wspólnie podjąć pewne decyzje. Jednak decyzja musi być stuprocentowa. Musimy wiedzieć, że rozwód jest w zasadzie ostatecznością.

Alternatywy dla rozwodu?

Są jednak pewne alternatywy. Wśród nich znajdziemy na przykład separację prawną, szukanie porozumienia w jeszcze trwającym małżeństwie czy też separację faktyczną z możliwą rozdzielnością majątków. Gdy jednak na żadne inne rozwiązania się nie decydujemy i jesteśmy w zasadzie w stu procentach pewni, że rozwodu chcemy to musimy objąć tak zwaną strategię rozwodową. Strategia rozwodowa powinna przede wszystkim zawierać nasze oczekiwania. Mam tutaj na myśli między innymi kwestie: z kim zostaną po rozwodzie dzieci, kto dzieci będzie utrzymywał, gdzie kto będzie mieszkał po rozwodzie, z czego będziemy się utrzymywać oraz jak zamierzamy podzielić swój majątek. Gdy chcemy zrealizować swoje plany będziemy zmuszeni do zgłoszenia naszych odpowiednich dowodów, a także wniosków. Jednak samodzielnie możemy mieć kłopot ze stworzeniem takiej strategii. Więc kto nam pomoże? Będziemy musieli poradzić się oczywiście doradcy prawnego. To właśnie ta osoba pomoże nam dobrać odpowiedni plan oraz także taktykę procesową. To właśnie doradca prawny ma odpowiednio dużą wiedzę oraz przede wszystkim obiektywne spojrzenie na nasz problem. Musimy jednak liczyć się z tym, że w zasadzie każda porada prawna będzie nas kosztowała.

Sprawa rozwodowa – ile to trwa?

8879204835_82dfc5a66a_z

Koszty są odmienne w zależności od miasta czy od doświadczenia danego doradcy. Musimy wiedzieć przed rozwodem, że proces rozwodu będzie składał się z kilku bardzo zasadniczych etapów. Każdy z etapów ma tak samo istotne znaczenie. Sprawa rozwodowa czasami może się ciągnąć i trwać nawet latami. Zależy to jednak od jej indywidualnego charakteru oraz aktywności stron. W zasadzie to sprawa może trwać od 3 miesięcy do około dwóch lat. W bardzo trudnych i skomplikowanych procesach sprawa ta może nawet trwać pięć lat. Jednak pamiętajmy o tym, że pod żadnym względem nie powinniśmy się denerwować oraz zniechęcać mogącym ciągnącym się procesem. Gdy jesteśmy pewni, że z danym człowiekiem nie chcemy żyć i nawet nie chcemy mieć nic wspólnego to powinniśmy w to pójść. Nie warto się na pewno z danym człowiekiem być mimo tego, że uczucia już dawno nie ma, czy tylko dlatego że nie chcemy doprowadzić do rozstania ze względu na dzieci.