Wybór działki pod budowę domu parterowego – poznaj najważniejsze wskazówki przed zakupem działki

Podjęcie decyzji o budowie własnego domu nie jest wcale proste i wiąże się z koniecznością wzięcia pod uwagę wielu kluczowych czynników oraz możliwości finansowych, jakimi dysonują inwestorzy. Po podjęciu tej decyzji nadchodzi czas na planowanie budowy i jej rozpoczęcie, a jednym z kluczowych kwestii na tym etapie jest wybór odpowiedniej działki, co bez wątpienia ma ogromny wpływ na późniejszy komfort i bezpieczeństwo mieszkania w danym miejscu.

Jakie znaczenie ma wybór odpowiedniej działki pod budowę domu?

Budowa domu to wieloetapowy proces, który wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i podejmowania wielu kluczowych decyzji. Jedną z pierwszych i zarazem najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć każda osoba decydująca się na budowę własnego domu, jest oczywiście wybór działki, na jakiej ma być zrealizowana ta inwestycja. Decyzja ta jest kluczowa, ponieważ po zakończeniu budowy domu zmiana jego lokalizacji nie będzie już możliwa, a często to właśnie miejsce, w jakim mieszkamy, ma największy wpływ na nasze życie i komfort mieszkania. Wybór działki będzie miał także ogromny wpływ na koszty budowy domu. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o cenę zakupu działki, ale także o to, czy będzie ona od razu gotowa do rozpoczęcia budowy domu, czy też konieczne będzie np. jej wyrównanie i doprowadzenie na jej teren prądu, wody, gazu itd. Wybierając działkę pod budowę domu, warto więc dokładnie przemyśleć tę decyzję i nie spieszyć się, ponieważ ten etap jest jednym z najważniejszych w całym procesie budowy domu.

Czym należy się kierować podczas wyboru działki pod budowę domu parterowego?

Wybór działki to jeden z najważniejszych etapów przygotowywania się do budowy swojego własnego domu. O ile wnętrze domu, jego styl, różnego rodzaju udogodnienia, wygląd itd. da się jeszcze w pewnym zakresie zmienić po jego wybudowaniu, o tyle lokalizacji już nie zmienimy, a z punktu widzenia warunków mieszkaniowych, komfortu i bezpieczeństwa w wielu przypadkach ma ona największe znaczenie. Z tego względu podczas wyboru odpowiedniej działki do realizacji projektu domu parterowego, z pewnością należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • Położenie geograficzne – działka powinna znajdować się w miejscu, które jest dogodne do codziennego życia. Z pewnością duże znaczenie będą tutaj miały takie kwestie jak bliskość szkół, sklepów, przystanków autobusowych, wygodny i szybki dojazd itp.
  • Wielkość działki – ta kwestia będzie miała spory wpływ na wielkość domu oraz na ilość wolnej przestrzeni na posesji. Warto wybierać jak największą działkę, po to, aby mieć sporo wolnej przestrzeni na budowę domu parterowego, który zajmuje jej dość sporo, a także zagospodarowanie posesji planując np. ogród, stawiając garaż, altanę ogrodową, basen itd. 
  • Ukształtowanie terenu – należy zwrócić uwagę na to, czy teren jest płaski, czy pochyły. Pochylony teren wymagał będzie odpowiedniego przygotowania go pod budowę, co wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami i czasem potrzebnym na realizację tych działań. 
  • Dostęp do mediów – ważne jest, aby działka umożliwiała dostęp do prądu, wody, gazu i innych mediów, w tym również Internet i sieci komórkowej. 
  • Otoczenie – należy zwrócić uwagę na to, jakie sąsiedztwo ma działkę i czy spełnia ono nasze wymagania i oczekiwania. 

Przy jakich działkach budowa domu parterowego jest opłacalna?

Domy parterowe to konstrukcje pozbawione pięter, których cała przestrzeń użytkowa i mieszkania znajduje się na tym samym poziomie. Takie domy mają wiele zalet, które sprawiają, że są one dość często wybierane przez wielu inwestorów. Decydując się na budowę takiego domu, warto pamiętać o tym, że bardzo duże znaczenie będzie tutaj miała działka, jaką wybierzemy. Domy parterowe wymagają działki o dużej powierzchni, ponieważ z racji braku pięter domy tego typu są dość rozległe. Z tego względu budowa domu parterowego będzie opłacalna jedynie w przypadku, gdy dysponujemy rozległą i równą działką budowalną.  

dom

Dlaczego decydując się na budowę domu parterowego, warto skorzystać z gotowych projektów tego typu domów?

Decydując się na budowę domu parterowego, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dom. Dzięki temu nie tylko mamy pewność, że projekty te są sprawdzone, ale także mamy możliwość ich zobaczenia w rzeczywistości, w sytuacji, gdy inne osoby zbudowały już swój dom w oparciu o ten sam projekt.