Wymarzone mieszkanie Polaków, czyli jak mieszkamy nad Wisłą
Na własne wymarzone mieszkanie nieraz musimy pracować nawet kilkadziesiąt lat albo wziąć kredyt, którego spłacanie w banku potrwa mniej więcej tyle samo. Coraz częściej decydujemy się na tę drugą opcję, jeśli możemy sobie na nią pozwolić pod względem finansowym – mamy zdolność kredytową i własną pracę. Jakie wymarzone mieszkania wybierają Polacy?
Wielkość wymarzonego mieszkania? Trzy lub cztery pokoje
Jeśli myślimy o założeniu rodziny, to ani kawalerka, ani nawet dwa pokoje w mieszkaniu nie spełnią naszych oczekiwań. Stawiamy bowiem na prywatność – dziś dzieci częściej mają swoje pokoje niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, coraz rzadziej z kolei czteroosobowe rodziny żyją w ścisku w dwóch pomieszczeniach. Dlatego rodziny z dziećmi stawiają na takie lokale, które mają co najmniej 3 lub nawet 4 pokoje – wówczas bez problemu można stworzyć przestrzeń wspólną w postaci salonu, do tego własną sypialnię i pokoje dla maluchów, by każde z nich miało swój kąt, gdy podrośnie i stanie się zbuntowanym nastolatkiem.
Wymarzone mieszkanie Polaków to mieszkanie nowoczesne
Meble rodem z PRL’u? Meblościanki, które triumfy święciły w poprzedniej epoce? Niekoniecznie, dziś w kwestii wyboru wymarzonego mieszkania Polacy stawiają na nowoczesność. Podążamy za trendami wyznaczanymi przed salony mebli i osoby profesjonalnie zajmujące się aranżacją wnętrz, dlatego wnętrza urządzamy kreatywnie i ze smakiem. Ciekawe rozwiązania ułatwiające codzienne życie w kuchni lub łazience to już nie novum, ale standard.
Wymarzone mieszkanie urządzamy samodzielnie
Jeszcze nie do końca ufamy architektom – z badań socjologicznych wynika, że większość z nas woli samodzielnie urządzać wnętrza i wyposażać je w meble i sprzęty, które uważamy za przydatne i nowoczesne. Nieczęsto zdajemy się na doświadczenie architektów, a szkoda, bo ci niejednokrotnie potrafią doradzić, w jaki sposób zagospodarować „trudną” przestrzeń, jak na przykład poddasza. Inspirujemy się prasą specjalistyczną, której obecnie nie brakuje, bądź pokazowymi pomieszczeniami stworzonymi w sklepach z wyposażeniem mieszkań (wymarzonych i nie tylko) i artykułami w Internecie.
Szarość króluje w naszych wymarzonych mieszkaniach
Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu w pokojach królowały brązy, dziś stawiamy na nieco inne, bardziej innowacyjne rozwiązania w zakresie kolorystyki ścian. Coraz jaśniejsze meble, często w nutach szarości czy nawet bieli, zyskują zwolenników. Podobne trendy panują w kwestii wyboru koloru ścian do wymarzonego mieszkania – jednolite odcienie odeszły w niepamięć, dziś często stawiamy na różnobarwne ściany – jedna z nich w innym, intensywnym kolorze, już nikogo nie dziwi.
Wymarzone mieszkanie Polaków to mieszkanie funkcjonalne
Oprócz tego, że wymarzone mieszkanie Polaków ma wyglądać nowocześnie, to najlepiej, by było także funkcjonalne. Nie bez przyczyny w sklepach z meblami czy innego rodzaju wyposażeniem wnętrz królują rozwiązania, które oszczędzają przestrzeń, ale są jednocześnie funkcjonalne. Kiedyś stawialiśmy na półko tapczany, dziś na zestawy do pokojów dziecięcych stanowiące połączenie piętrowego łóżka z umieszczonym pod nim biurkiem.
Do kuchni wybieramy pojemne szafki i duże szuflady, w których zmieścimy wszystkie potrzebne sztućce, talerze i kubki. Nie zapominamy o zmywarkach – dziś już mało kto nie ma ich w mieszkaniu, z towaru luksusowego stały się zwyczajnym wyposażeniem każdej kuchni i to nie tylko tej należącej do kilkuosobowych rodzin.
Potrzeby Polaków się zmieniają – wraz z poszerzeniem się możliwości aranżacyjnych stawiamy na nowoczesność i funkcjonalne rozwiązania. Porzucamy za to te meble, na które byliśmy niejako skazani w minionych czasach – nie najlepsze skojarzenia budzą meblościanki, tak popularne jeszcze w latach 90. Dziś na topie jest szarość!