Zainspiruj się…kostką brukową

Gdy planujemy zadbać o wygląd swojego najbliższego otoczenia, mamy całkiem sporo interesujących możliwości – efektowne tarasy, podjazdy, alejki w wypielęgnowanym ogrodzie. Przechodząc do konkretów i wyboru materiałów warto postawić na takie elementy, które są trwałe i solidne. Wykonując podjazd, taras czy wykończenie ogrodu, nie chcemy przecież tego powtarzać co roku ani nawet co trzy lata. Lepiej jest wybrać takie elementy małej architektury, które nas nie zawiodą, spełniając równocześnie oczekiwania co do efektownego wyglądu.

Oryginalne wzory kostki brukowej

Jednym z najsolidniejszym materiałów jest bruk – tradycyjna kostka brukowa, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Szczególnie interesującym rozwiązaniem okazuje się kostka brukowa stylizowana. Klienci często pytają o tzw. postarzany bruk, który doskonale się prezentuje i przywodzi na myśl klimat dawnych lat – czasów antyku, Areopagu i Forum Romanum, po których przechadzali się najwybitniejsi myśliciele swoich czasów. Jest on otrzymywany przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii – całość jest więc solidna, wykonana z najlepszych komponentów, a przy tym niezwykle atrakcyjna pod względem estetyki. Postarzany bruk przyda otoczeniu domu zupełnie wyjątkowej atmosfery. Jeśli zatem ktoś pragnie wprowadzić do swojego ogrodu i wokół domu klimat dawnych epok, takie rozwiązanie na pewno przypadnie mu do gustu.

Rozwiązania znane z brukarstwa

Poszczególne kostki brukowe mają nieregularny kształt, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo naturalnie i ciekawie. Są w różnych rozmiarach i odcieniach, można więc układać z nich wzory kostki brukowej lub pozostawić je w nieregularnej mozaice, która stworzy solidny podjazd lub taras albo posłuży wytyczeniu ogrodowych ścieżek utrzymanych w nieco romantycznej stylistyce. Producenci prześcigają się w dostosowywaniu oferty do wymagań klienta, dlatego warto zajrzeć na ich strony internetowe i zapoznać się z ofertą poszczególnych sklepów z artykułami brukarskimi.

Bardzo ważne jest przygotowanie projektu oraz wykonanie podłoża pod bruk, tak by zapewnić swobodny odpływ wody. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają odprowadzanie wody z wybrukowanej powierzchni, ale nie uniemożliwiają jej dotarcia częściowo do gleby pod podłożem – dzięki temu grunt pozostaje nawodniony, na czym szczególnie zależeć będzie z pewnością miłośnikom ogrodów.

bruk2Położony przed domem czy wokół niego postarzany bruk znakomicie skomponuje się w spójną całość z budownictwem w klasycznym tradycyjnym stylu. Rustykalnym domom doda uroku, domkom w typie dworku polskiego przyda powagi, natomiast w połączeniu z nowoczesnymi bryłami domów może stanowić niezwykle ciekawe zestawienie na bazie kontrastu między nowym i starym.