Zainwestuj w oprawy przemysłowe LED

Oświetlenie led świetnie sprawdza się w przemyśle: świetlówki, halogeny, oprawy przemysłowe, wyposażone w źródła sodowe czy metahalogenkowe bez problemu mogą być na chwilę obecną zastąpione specjalistycznymi produktami led. Duża wydajność diod led, ponadprzeciętny czas żywotności, odporność na wstrząsy, drgania i wibracje oraz zróżnicowanie temperatur powoduje, że profesjonalne oświetlenie led jest najlepsze na rynku i jest bardzo opłacalne, a do tego zapewnia bardzo szybki zwrot z inwestycji.

Największe atuty ledów w fachowych systemach oświetlenia to:

  • energooszczędność energetyczna (niski pobór prądu generuje niskie rachunki za prąd)
  • niewysokie koszty użytkowania  (pochodzą z nieczęstej usterkowości oraz długich czasów wymian źródeł światła).

Temperatura barwna źródeł światła LED

lampa led

Fakt, czy światło transmitowane przez źródło światła jest w postaci chłodnej czy ciepłej definiuje się za pomocą wyglądu barwnego lub temperatury barwowej (tak zwana CCT). W dokumentacji marketingowej i kartach charakterystyki produktów LED zwykle opisuje się ją w stopniach Kelwina (K). Wystarczy pamiętać, że im temperatura barwowa jest wyższa, tym wygląd światła jest chłodniejszy (bardziej niebieski).
Żarówki LED, które emitują ciepłe białe światło (o temperaturze 2700 K albo 3000 K) używa się często tam, gdzie światło ma być odprężające i relaksujące. Zazwyczaj używa się ich więc w domach, restauracjach i knajpach oraz w niektórych sklepach cechujących się ciepłą atmosferą/ klimatem. Każdy z klientów może mieć zróżnicowane upodobania i preferencje, a więc należy za każdym razem porozmawiać z klientem o jego wymaganiach.
Neutralne, białe żarówki LED (4000 K) zazwyczaj używane są w restauracjach typu fast food, a także w budowlach z dużą ilością szkła i metalu. Żarówki LED o temperaturze CCT, która wynosi 5000 K lub więcej (chłodny odcień bieli) funkcjonują lepiej przy sporym natężeniu oświetleń – kiedy natężenie jest mniejsze, ich światło może zdawać się niewyraźne lub szarawe. Na zewnątrz zimne żarówki LED dobrze funkcjonują przy użyciu ich do oświetlania części wodnych, takich jak fontanny czy oczka wodne. Oprócz zwiększonej skuteczności świetlnej zimne światło kojarzy się z nocą, przypominając światło księżycowe. Co ciekawe, światło księżyca ma temperaturę około 4100 K – 4200 K.

Im temperatura barwowa jest wyższa, tym oblicze światła jest chłodniejsze. Warto mieć na uwadze, że żarówki LED o cieplejszym świetle produkują ciut mniej lumenów na wat niż te o świetle chłodnym. Podobnie ma się sprawa z żarówkami LED o dużym wskaźniku oddawania barw (CRI) – emitują  one mniejszą ilość światła w porównaniu do tych o niewysokim CRI.