Zalety mieszkania w mniejszej miejscowości

Mieszkanie z ogródkiem KiełczówSzacuje się, że w miastach mieszka już 60% Polaków. Wiele osób ceni sobie szybki dojazd do pracy lub szkoły, liczne rozrywki, takie jak kino lub klub, będące na wyciągniecie ręki. Niektórzy są wręcz stworzeni do miejskiego zgiełku. Rośnie jednak liczba osób, które pragną „rzucić wszystko i jechać w Bieszczady”. Co prawda, osiedlenie się w Bieszczadach może nie być osiągalne dla wszystkich, lecz wciąż pozostają alternatywy w postaci mieszkania w mniejszych miejscowościach. Przyjrzyjmy się zaletom takiego rozwiązania.

Bliskość natury na wagę złota

Warto docenić to, jak urokliwe krajobrazy oferuje Polska i zrozumieć, że nie jest wcale konieczne wyjeżdżanie do drogich hoteli za granicą, by zobaczyć piękne miejsca. Czasami wiele uroku mogą mieć otaczające wsie. Wie o tym każdy, kto choć raz wynajął niedrogi domek nad rzeką i umilał sobie czas spacerami po pobliskim lesie. Zamieszkanie na wsi lub nawet w mniejszym miasteczku to większa szansa na osiedlenie się w cichym i spokojnym miejscu, nieco na uboczu, bez bezpośredniego mieszkania „płot w płot” z wścibskimi sąsiadami.

Mniejsze miasteczko nie musi być gorsze

W mniejszych miastach trudniej o pracę, dlatego też nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie. Czasem jednak okazuje się, że dojazd do pracy, którą już mamy, z mniejszej miejscowości nie jest wcale tak niedogodny, jak się zdawało. Popularność zyskuje również praca w formie zdalnej lub prowadzenie własnej działalności w domowym zaciszu. Jeśli mamy szczęście uzyskiwać dochody w ten sposób, nie nurtuje nas kwestia uciążliwych dojazdów. Szukając innych zalet, warto wspomnieć o tym, że coraz częściej nawet w mniejszych miejscowościach można łatwo znaleźć całkiem dobrze zaopatrzone sklepy, a jeśli wspieramy lokalną gospodarkę, to tym łatwiej o miejscowy bazarek, na którym uzyskamy zdrowe, ekologiczne produkty.

Niższy poziom hałasu

Szacuje się, że już blisko 40% Polaków ma problemy ze słuchem. Wiele przypadków to problemy wynikające ze zbyt wysokiego poziomu hałasu, m.in. właśnie w dużych miastach. Nieustanny szum samochodów, głośna muzyka w klubie, czy film w kinie – wszystkie te hałasy zdają się nam zupełnie naturalne, prawda jest jednak

Mieszkanie z ogródkiem Wrocław
Mieszkanie z ogródkiem pod Wrocławiem w Alei Lawendowej

taka, że w znaczący sposób dewastują nasz słuch. Zamieszkanie w mniejszym mieście lub na wsi zapewnia o wiele niższy poziom zgiełku, co pozytywnie wpłynie na nasz słuch oraz samopoczucie. Większy dostęp do ciszy i spokoju w ciągu dnia doskonale wpływa na obniżenie hormonu stresu.

 

Dostęp do większej przestrzeni

Mieszkając w mieście, możesz zapomnieć o własnym podwórku z ogródkiem. Mniejsza miejscowość zapewnia Ci tę możliwość w dużo większym stopniu. Osiedlenie się choćby na przedmieściach to już większe pole manewru. Własne podwórze, dom otoczony zielenią da Ci o wiele większą satysfakcję, niż ciasne mieszkanie w wieżowcu. Trudno zaprzeczyć, że jest mało przyjemniejszych rzeczy, niż obserwowanie zachodu słońca, bujając się na huśtawce w swoim ogrodzie wśród kwiatów…

Mała miejscowość też może być ciekawa

Nawet jeśli w miejscu, w którym postanowiłaś zamieszkać, nie dzieje się zbyt wiele, zawsze możesz sprawdzić okoliczne wsie i miasteczka. Podróż szlakiem ginących zawodów? W sąsiedniej wsi kręcono zdjęcia do Twojego ulubionego filmu? W miłej alejce obok lokalnego domu kultury umieszczono ekspozycję słonecznych zegarów? To jedynie nieliczne przykłady tego, co może skrywać Twoja okolica, a czego nie znajdziesz w dużym mieście.