Mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego

Marzenia o posiadaniu samodzielnego mieszkania towarzyszą chyba każdemu z nas. Na szczęście w ostatnich latach są to marzenia całkiem realne.

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Chociaż rynek mieszkaniowy w naszym kraju nie należy do doskonałych, to na szczęście wiele się na nim zmieniło na korzyść. Przypomnijmy, że jeszcze kilkanaście lat temu myślenie o posiadaniu samodzielnego lokalu mieszkaniowego należały raczej do sfery marzeń. Mimo, że istniały słynne książeczki mieszkaniowe, które troskliwi rodzice zakładali swoim dzieciom tuż po narodzinach, to i tak otrzymanie własnego M było praktycznie niemożliwe. Co prawda w latach siedemdziesiątych zaczęły masowo powstawać osiedla z wielkiej płyty, to nie były one w stanie zaspokoić w krótkim czasie wszystkich potrzeb. Rynek popytu był zdecydowanie większy niż rynek podaży. Wraz ze zmianami gospodarczymi po 1989 roku, zmieniły się też realia budownictwa. Dość powoli, ale jednak powstawały osiedla, które były budowane przez prywatne, a nie państwowe przedsiębiorstwa. Mieszkania zdrożały, ale były wreszcie realne, co pozwalało na uwolnienie przedsiębiorczości budowlanej. Problemem jest oczywiście cena, ale tu w sukurs przyszły banki, które zaoferowały produkt, jakim są kredyty hipoteczne. Jeszcze nie tak dawno kredyt hipoteczny można było uzyskać na całość mieszkania, a nawet jego umeblowanie. Co prawda ogólnoświatowy kryzys gospodarczy zrewidował te optymistyczne prognozy bankowe, ale i tak uzyskanie kredytu hipotecznego jest możliwe dla wielu rodzin. Wiadomo, że młodzi marzą o posiadaniu własnego mieszkania. Zwłaszcza to marzenie nasila się, kiedy zakładają własne rodziny i mają dzieci. Na rynku nieruchomości mieszkań jest bardzo dużo.

mieszkanie na sprzedaż

Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Zasadnicze jest jednak pytanie, jakie mieszkanie wybrać: z rynku wtórnego czy pierwotnego. Mieszkania z rynku wtórnego są mieszkaniami starszymi. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są zdecydowanie tańsze i najczęściej położone w atrakcyjnych dzielnicach, blisko centrum. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego trzeba się jednak liczyć z ewentualnym remontem. Plusem jest to, że takie mieszkanie widzimy realnie, a nie wirtualnie, czyli możemy sprawdzić jego zalety i ewentualne wady. Trzeba też zwracać uwagę na to, czy przypadkiem lokal nie jest obciążony hipoteką albo innymi zobowiązaniami finansowymi. Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, dostajemy produkt wybudowany w nowoczesnych technologiach, zgodny z obowiązującymi zasadami architektonicznymi, ciekawe zaaranżowany. Za to wszystko jednak musimy więcej zapłacić. Z drugiej strony nowe mieszkania są bardzi3ej energooszczędne. Nowe mieszkania są najczęściej budowane w niewielkich osiedlach z pełną infrastrukturą. Wysoki jest też tam poziom bezpieczeństwa, gdyż osiedla są ogrodzone i monitorowane. Rozważając obie opcje, trzeba wypisać wady i zalety każdej z nich. Na pewno ważna jest kwestia finansowa, czyli ilość pieniędzy jaką możemy zainwestować. To w pierwszym etapie decyduje o wyborze. Dla osób, którym zależy na nowym mieszkaniu, ale chciałby oszczędzić i również skorzystać z możliwości mieszkania w zielonej okolicy doskonałym wyborem będą takie osiedla jak Na Kutrzeby w Pobiedziskach pod Poznaniem. Bliska odległość do dużego miasta, pełna infrastruktura i tereny zielone umożliwiają komfortowe mieszkanie.