Jak zminimalizować ryzyko inwestycji w nieruchomości?

Inwestycja w nieruchomości to jedna z form lokowania kapitału, a zatem wiąże się ona z ryzykiem. Znając jednak sposoby na zminimalizowanie strat, można sporo zyskać przy kupnie mieszkania inwestycyjnego. Istnieje kilka kwestii, o których należy pamiętać przed kupnem nieruchomości. 

Pomimo ryzyka, inwestowanie w mieszkania inwestycyjne to doskonały pomysł na ulokowanie oszczędności i wolnych środków finansowych. Zalety takiego rozwiązania są niezmienne od lat – dodatkowa gotówka co miesiąc, możliwość odsprzedaży nieruchomości z zyskiem oraz kolejne środki finansujące emeryturę. O czym zatem należy pamiętać jeśli interesuje nas tego typu zakup? Jakie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu świetnie sprawdzą się w lokowaniu kapitału? 

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości? 

Od lat uznaje się, że kupno mieszkania pod wynajem to świetny sposób na zainwestowanie swoich oszczędności z zyskiem. Inwestycja w nieruchomości jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na ulokowanie wolnych środków. Wynajem mieszkań zawsze będzie dochodowym biznesem, dzięki któremu w szybki sposób można odzyskać część zainwestowanych pieniędzy.

Przy jakiejkolwiek inwestycji, zakładamy, iż w najbliższej przyszłości możemy liczyć na stopę zwrotu. W zależności od typu nieruchomości jaką wybierzemy, procent zysku będzie się od siebie różnił. Dlatego też przed udaniem się do biura nieruchomości, warto wcześniej zorientować się jakie budynki będą opłacalne pod kątem inwestycji, a także czy uda nam się znaleźć najemcę. 

Inwestycja w mieszkania oraz lokale usługowe na wynajem jest o tyle bezpieczna, że niezależnie od sytuacji gospodarczej w kraju, zawsze będzie przynosiła ona stały dochód. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że przy kupnie mieszkania wystarczy ułamek wkładu własnego, który sięga około 20%. Banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych na mieszkania inwestycyjne, gdyż doskonale wiedzą, iż raty będą spłacane z przychodów uzyskanych za wynajem. 

Co istotne przy kupnie mieszkań oraz lokali usługowych na wynajem, wiąże się to z niskim ryzykiem inwestycyjnym. Większość osób samodzielnie jest w stanie poradzić sobie z formalnościami związanymi z zakupem. 

Planowanie kupna mieszkania inwestycyjnego – jak wygląda? 

Samo kupno mieszkania z pewnością nie jest problemem dla osób, które chcą bezpiecznie ulokować oszczędności. Wystarczy znaleźć odpowiednią lokalizację, spotkać się z przedstawicielem biura nieruchomości, który pomoże w załatwieniu wszystkich formalności oraz podpisać umowę. 

mieszkanie

Cały proces planowania kupna należy jednak uzupełnić o wiedzę dotyczącą tego, z jakim ryzykiem wiąże się inwestycja. Samo pozyskanie nieruchomości, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych i tych, którzy samodzielnie chcą przejść cały proces, może być problematyczne już na etapie wyceny obiektu, nie mówiąc już o podpisaniu umowy zawieranej przez obie strony. 

Jakie czynniki uwzględnić przed kupnem mieszkania inwestycyjnego? 

Czynniki, jakie wpływają na ryzyko związane z inwestycja w nieruchomość, są związane z wieloma aspektami. Zalicza się do nich między innymi ryzyko: 

  • polityczne, 
  • rynkowe, 
  • płynności finansowej stron. 

Oprócz tego do ryzyka należy zaliczyć wszystkie kwestie związane z kupnem mieszkania inwestycyjnego. Zwłaszcza te elementy, które składają się na uczciwą wycenę nieruchomości, dotyczące legalności całej transakcji oraz faktu, czy uda się znaleźć najemców, którzy będą opłacali swoje zobowiązania. 

Pomimo tego, że rynek nieruchomości nie zmienia się tak dynamicznie jak sytuacja polityczna w kraju, warto wiedzieć, w jaką grupę docelową najemców będziemy celować. W praktyce przekłada się to na znalezienie mieszkania w odpowiedniej lokalizacji – miasto, dzielnica, stan techniczny budynku. Zwiększy to szansę na znalezienia najemców, którzy będą terminowo opłacali zobowiązania, zmniejszając tym samym ryzyko niewypłacalności inwestora. 

W przypadku ryzyka transakcyjnego, warto powierzyć kwestię załatwienia wszystkich formalności profesjonalistom. 

Sposoby na zminimalizowanie ryzyka inwestycji w nieruchomości

Wiele osób obawia się inwestować w nieruchomości. Mimo tego, że ulokowanie kapitału w mieszkaniu na wynajem wiąże się z niskim ryzykiem, zawsze będzie ono istniało. Jednym ze skutecznych sposobów  na zminimalizowanie ryzyka inwestycji w nieruchomości jest skorzystanie z pomocy osób posiadających doświadczenie oraz odpowiednią wiedzę. Profesjonalne biuro nieruchomości wspiera inwestorów na każdym kroku, począwszy od wyboru mieszkania aż do momentu zakończenia transakcji i podpisania wszystkich formalności. Dzięki poradom specjalistów każdy jest w stanie czerpać zysk z mieszkania inwestycyjnego.