Co wybrać – kupno mieszkania na własną rękę czy w pośrednictwie nieruchomości?

Decydując się na kupno mieszkania warto rozważyć wiele dostępnych opcji i każdą z ofert przeanalizować pod każdym możliwym kątem. Nieruchomości to ogromna inwestycja, a zakup mieszkania jest dość złożonym procesem – bez odpowiedniego przygotowania i wsparcia może okazać się ogromnym wyzwaniem. Jednym z częściej wybieranych pomysłów gwarantujących dostęp do wsparcia specjalistów kupna i sprzedaży mieszkań jest korzystanie z agencji pośrednictwa nieruchomości. Czy poszukiwanie i zakup mieszkania na własną rękę opłacają się bardziej, niż z pomocą agenta nieruchomości?

Zakup mieszkania na własną rękę – wady i zalety

Działając samodzielnie podczas zakupu mieszkania, już na starcie zyskujesz często większy dostęp do ofert, także od sprzedających, którzy nie są zainteresowani współpracą z agencją nieruchomości. Jednocześnie jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że przeszukanie wszystkich ogłoszeń i znalezienie najbardziej interesujących ofert w sieci to dopiero początek zadania – przy samodzielnym zakupie mieszkania to Ty musisz przejrzeć wszystkie oferty, sprawdzić ich wiarygodność, pojechać na miejsce i obejrzeć wybrane mieszkania, a zadanie takie wymaga wiele czasu i często kończy się fiaskiem i mieszkanie nie odpowiada standardom kupującego.

Kolejnym i zdecydowanie największym problemem w zakresie samodzielnego zakupu mieszkania jest konieczność sprawdzenia go pod kątem wad prawnych. O znaczną część z nich można poprosić sprzedawcę, do innych należy uzyskać dostęp samodzielnie, weryfikując m.in. właściciela nieruchomości wpisanego do księgi wieczystej oraz jego obciążenia. Właściciel mieszkania powinien przedstawić kupujące poświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatku od nieruchomości oraz opłatami za lokal. Działając samodzielnie, kupujący musi zadbać o sprawdzenie takich dokumentów i weryfikację wszystkich możliwych problemów.

kupowanie nieruchomości od pośrednika

Zalety samodzielnego poszukiwania mieszkania

Wśród zalet, obok wymienionej swobody działania, zdecydowanym plusem samodzielnego poszukiwania mieszkania jest brak dodatkowych opłat. Usługi pośrednika nieruchomości mogą kosztować, a prowizja należna dla pośrednika będzie zależna od wartości kupowanej nieruchomości, wynosząc zwykle od 1 do 3 proc. kwoty plus VAT od prowizji. Przy mieszkaniu za ok. 300 tysięcy złotych i uśrednionej prowizji na poziomie 1,5 proc, koszt pośrednika wyniósłby razem z VAT ponad 5 tysięcy złotych. Szukając mieszkania samodzielnie nie poniesiesz dodatkowych kosztów, chyba że zdecydujesz się zweryfikować niektóre dokumenty z pomocą prawnika czy doradcy.

Jak przebiega zakup mieszkania w pośrednictwie nieruchomości?

Zdecydowanie najczęściej podawanym powodem niechęci do korzystania z usług pośrednictwa nieruchomości zarówno przez kupujących, jak i sprzedających mieszkania są koszty prowizji ponoszonej przez strony transakcji. Jak już wspomnieliśmy, ta będzie zależna od kosztu zakupu nieruchomości. Jednocześnie jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że w cenie kilku tysięcy złotych, jakie należy zapłacić pośrednikowi, kupujący mieszkanie zyskuje naprawdę szeroki zakres wsparcia na etapie poszukiwania i dopinania transakcji na najbardziej atrakcyjnej ofercie.

Jednym z plusów zakupu przez pośrednika jest dostęp do ofert mieszkań i domów, które mogą nie pojawiać się w sprzedaży poza agencjami nieruchomości. Jako osoba zainteresowania kupnem, po przedstawieniu agentowi swoich wymagań otrzymasz oferty z dokładnym opisem, zdjęciami i informacjami na swój adres e-mail, bez potrzeby spędzania godzin nad wyszukiwaniem tych dopasowanych do Twoich oczekiwań. Agent nie tylko odrzuci oferty z mankamentami, wychwytując problemy których osoba niedoświadczona może nie zauważyć, ale też dostosuje swoje parametry poszukiwania jeśli żadna z przedstawionych ofert nie okaże się trafną.

kupowanie nieruchomości

Korzyści kupna mieszkania przez agencję nieruchomości

Tym, co jednak najmocniej przemawia na korzyść zakupu mieszkania przez pośrednika nieruchomości są formalności. Pośrednik zajmuje się nie tylko znajdowaniem ofert, ale też umawianiem terminów spotkań, oglądaniem mieszkań na żywo wraz z klientem, weryfikowaniem właściciela mieszkania i kondycji samej nieruchomości, a także załatwianiem większości formalności związanych z zakupem. W ramach obsługi zajmie się m.in. negocjacją ceny i warunków umowy kupna nieruchomości oraz sprawdzeniem wszystkich kwestii prawnych związanych z jej zakupem. To znacznie przyspiesza procedurę i jeśli zależy Ci na czasie, może skrócić zakup mieszkania do nawet kilku tygodni od podjęcia współpracy z pośrednikiem.

Kupno mieszkania na własną rękę czy w pośrednictwie nieruchomości – porównanie

Obydwie opcje mają swoje wady i zalety, a te mogą przeważać o indywidualnej decyzji każdego, kto jest zainteresowany zakupem mieszkania. Jeśli kwestie finansowe są problemem, a dodatkowo nie widzisz problemu z samodzielnym przeglądaniem ofert czy rozłożeniem zakupu w czasie, samodzielne poszukiwanie i kupno mogą być dobrą decyzją. Jeśli zależy Ci na czasie i bezpieczeństwie transakcji, pośrednictwo nieruchomości okażą się bardziej trafnym wyborem.