Jak zaplanować nowoczesny garaż – poradnik

Wiele lat temu, kiedy jeszcze samochody nie były standardem w każdym domu, zazwyczaj parkowane były na otwartej przestrzeni, jak wozy czy bryczki bez konia. Ewentualne budynki, w których były przechowywane przypominały stodoły. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło.

Nowoczesne garaże wolnostojące

Na przestrzeni lat wiele osób przyzwyczaiło się do garaży połączonych z domem. Jednak obecnie nowoczesne garaże są wolnostojące, ponieważ oferuje to wiele korzyści. Włączenie konstrukcji garażu do danego domu zaczęło zyskiwać popularność pod koniec lat 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a następnie przywędrowało do Europy i Polski. W latach 60. w USA 60 procent nowych domów zostało wybudowanych z garażami, a do lat 80. aż 80 procent wszystkich domów miało garaże i większość z nich było połączonych z budynkiem mieszkalnym.

Obecnie jednak coraz więcej właścicieli domów zaczyna odkrywać zalety oddzielnego garażu, zarówno wtedy, gdy stawiają nowy budynek, jak i wtedy, gdy chcą przeprowadzić remont starej konstrukcji. Wynika to z tego, że coraz bardziej doceniamy przestrzeń i chcemy mieć jej jak najwięcej w naszym domu. Oddzielny, wolnostojący budynek przeznaczony do przechowywania narzędzi i pojazdów nie zabiera przestrzeni w naszym domu.

Co więcej wolnostojące garaże mają zazwyczaj lepszy wygląd dzięki większej liczbie możliwości projektowych. Wolnostojąca konstrukcja może zmniejszyć, a nawet zlikwidować, efekt zdominowanej przez garaż fasady. Ponadto jeżeli mamy mały dom to dołączenie do niego garażu może go przytłoczyć i wybór wolnostojącego projektu będzie znaczenie bardziej estetyczny.

Takie garaże mogą być ustawione pod kątem do domu, ukryte na podwórku z tyłu lub wyglądać jak dodatkowy domek. Co więcej łatwiej jest nam zyskać przestrzeń przy takich budowach, ponieważ nie podlegają one ograniczeniom konstrukcyjnym narzuconym przez główny budynek.

Garaże służą nam często nie tylko do parkowania naszych aut czy motocykli. Bardzo często to również miejsce do przechowywania narzędzi i majsterkowania. Jeżeli to osobny budynek to sami będziemy mogli go zaprojektować i dopasować do naszych potrzeb. Co więcej da nam on oddzielną przestrzeń, gdzie będziemy mogli spokojnie pracować, a oddalenie sprawi, że ewentualne hałasy nie będą nikomu przeszkadzać.

Nowoczesne garaże – pomysły na materiały

Nowoczesne garaże są wykonywane z bardzo wielu materiałów. Oczywiście możemy postawić je jak klasyczny budynek wykorzystując te same technologie co w naszym domu. Nie jest to jednak najbardziej opłacalna opcja i zazwyczaj wybierane przez architektów są inne rozwiązania.

Popularnym wciąż rozwiązaniem jest budowa garaży z drewna. Jest to naturalny materiał, który tworzy przyjemny klimat i wygląda bardzo estetycznie. Należy jednak pamiętać, że w Polsce musimy zainwestować w odpowiednie gatunki, które będą sprawdzać się zarówno podczas upałów, jak i w mroźne zimy. Muszą one również znosić suszę i wilgoć. Takie materiały kosztują bardzo dużo, niestety to nie koniec naszych wydatków. Drewno będzie wymagać odpowiedniej konserwacji. Regularnie musimy je zabezpieczać przed działaniem grzybów, pleśni, bakterii i wszystkich innych czynników. Jeżeli zaniedbamy ten obowiązek to nasz garaż się rozpadnie. Musimy go również regularnie malować, by wyglądał estetycznie.

Z tego względu wiele osób wybiera garaże blaszane. Są one znacznie tańsze niż klasyczna budowa lub drewniane konstrukcje. Co więcej to bardzo wytrzymałe budynki, które sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych. Dzięki odpowiedniej izolacji nie nagrzewają się one aż tak latem oraz nie są zimne zimą. Nie musimy się zmagać z długą budową, ponieważ są to zazwyczaj gotowe konstrukcje, które specjaliści przywiozą i zmontują na naszej posesji. Pozwalają one również na dużą personalizację. W nowoczesnych blaszanych garażach możemy wybrać wiele więcej niż rodzaj blachy. Sami decydujemy o jej kolorze, może ona nawet przypominać estetycznie drewno. Sami również decydujemy o jego wielkości, rodzaju drzwi, konstrukcji dachu, a nawet kolorze nitów. To wszystko sprawia, że otrzymujemy budynek idealnie dopasowany do naszych oczekiwań, który jest znacznie tańszy niż klasyczna budowa i szybko powstaje na naszym podwórku.