Mieszkanie bez kredytu? Czy ceny mieszkań spadają?

Obecnie, w związku z ciężką sytuacją finansową w wielu krajach coraz trudniej jest uzyskać kredyt na mieszkanie, ponieważ ograniczenia w tej kwestii są bardzo duże. Poza tym, większość młodych par, które są dopiero na dorobku, mogą mieć problem ze zdolnością kredytową, co od razu skutkuje odrzuceniem ich wniosku kredytowego. Jednak to nie znaczy, że nie można kupić mieszkania bez pożyczki, chociaż jest to trudne i wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Ale przy ogromnej determinacji i cierpliwości oraz samozaparcia możemy spełnić swój sen o własnych czterech kątach.

W pierwszej kolejności należy powiedzieć o tym, że decyzję o kupnie mieszkania należy podjąć jak najwcześniej. Musimy mieć świadomość tego, że ceny mieszkań są kolosalne, w związku z czym na początku warto pomyśleć o kupnie lokum na rynku wtórnym, ponieważ wiąże się to z mnóstwem oszczędności. Poza tym, zanim w nim zamieszkamy czeka nas dłuższy okres oszczędzania środków pieniężnych. W tym czasie dobrze jest też pomyśleć o znalezieniu sobie pracy dodatkowej lub dorywczej, dzięki której będziemy w stanie więcej odłożyć. Oczywiście, zebrane środki warto ulokować na wysokooprocentowanej lokacie lub zainwestować. Jednakże musimy mieć świadomość, że niektóre inwestycje są bardzo ryzowane, możemy dzięki nim dużo zyskać, ale też stracić wszystkie pieniądze. W związku z czym nigdy nie wolno nam inwestować wszystkich środków, np. w papiery wartościowe, aby uniknąć sytuacji, w której zostaniemy z niczym.

Trzeba powiedzieć też o tym, że niektóre osoby, aby móc kupić mieszkanie, wyjeżdżają za granicę. Z pewnością, tego rodzaju praca wiąże się z większymi zarobkami, ale z drugiej strony posiada też wiele minusów, wśród których największym jest rozłąka z rodziną, co może być bardzo szkodliwe, zwłaszcza w przypadku młodych małżeństw. Ponadto, aby móc znaleźć świetną pracę za granicą, musimy mieć dobre wykształcenie, posiadać doświadczenie zawodowe i znać język. W innym wypadku może być ciężko ze znalezieniem jakiegokolwiek zatrudnienia, ponieważ w wielu państwach także panuje kryzys i duże bezrobocie. Oprócz tego, zawsze możemy też próbować pożyczyć środki pieniężne od rodziny lub przyjaciół, dzięki czemu nie będziemy musieli płacić odsetek kredytowych, prowizji czy marż bankowych.

Nie ulega wątpliwości to, że bez kredytu bankowego znacznie trudniej jest kupić własne mieszkanie, zwłaszcza gdy mówimy o młodych ludziach, którzy niedawno zaczęli pracę zarobkową. Jednakże jest to możliwe, chociaż wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami i wymaga to od nas niemało cierpliwości.

Spadające ceny mieszkań w Polsce?

W ostatnim czasie można zauważyć, iż ceny mieszkań spadły mocno, w ubiegłym roku nawet o 7% i według wielu analityków tendencja spadkowa będzie się dalej utrzymywać, jednakże jej tempo będzie znacznie wolniejsze niż dotychczas. Oczywiście, najbardziej spadły ceny dużych i drogich mieszkań, natomiast największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe.

Z pewnością, wiele kłopotów będziemy mieli ze sprzedażą ogromnego lokum, posiadają powierzchnię ponad 80 metrów kwadratowych, w szczególności w dużych miastach, gdzie cena za metr kwadratowy jest kolosalna, bowiem może ona sięgać nawet do 7 tys. za metr kwadratowy, niekiedy nawet więcej. Mowa tu głównie o mieszkaniach w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu, gdzie koszt mieszkań może spaść o kolejne kilka procent, ponieważ w tych miastach nie brakuje starszych bloków, a także ciągle powstają nowe budynki mieszkalne, w związku z czym może dojść do nadprodukcji mieszkań, co w przyszłości będzie powodowało dalszy spadek ich wartości. Niektórzy specjaliści zwracają też fakt, że w najbliższym czasie popyt na mieszkania może się jeszcze bardziej obniżyć, co będzie spowodowane wygaśnięciem programu „Rodzina na swoim”, z którego można było skorzystać tylko do końca 2012 roku. A, co za tym idzie, mieszkania mogą znów stracić na swej wartości, w związku z mniejszym zainteresowaniem na ich kupno.

Czy ceny mieszkań spadają

Ponadto, wpływ na niskie ceny mieszkań ma też fakt, że coraz trudniej jest otrzymać kredyt mieszkaniowy, ponieważ towarzyszą mu liczne formalności, a także często wymagania, które są trudne do spełnienia przez kredytobiorców. Dlatego wiele osób, zwłaszcza młodych, które nie otrzymały pożyczki bankowej, rezygnują z kupna mieszkania z powodu braku niezbędnych środków finansowych. Oprócz tego, dochodzi do tego kryzys światowy, który skutecznie zniechęca do zakupu mieszkania czy wzięcia pożyczki, gdyż ludzie boją się w inwestować, zaciągać zobowiązania, ponieważ w trudnych czasach ryzyko utraty pracy czy innych dochodów jest dosyć duże. Oczywiście, niektórzy uważają, że okres kryzysu to najlepszy czas na kupno mieszkania, ponieważ jest ono tanie. Ale z drugiej strony, gdy popyt na mieszkanie będzie spadał przez dłuższy okres, spowoduje to obniżenie ich wartości, w związku z czym możemy dużo stracić.

W związku z powyższym widać, że powodów niskich cen mieszkań w ostatnim czasie jest wiele. Jednakże to najważniejszych należy kryzys światowy, nadprodukcja nowych mieszkań, duża ich liczba na rynku wtórnym, a także mniejszy popyt będący wynikiem pogarszającej się sytuacji finansowej wielu Polaków.