Zasada działania bram segmentowych

Wybór odpowiedniej bramy jest zazwyczaj bardzo trudny ze względu na różnorodne oferty, jakie są przedstawiane przez producentów. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów bram są bramy segmentowe, których zastosowanie wiąże się z wieloma korzyściami. Bramy segmentowe doskonale sprawdzają się zarówno w domowych warunkach, na przykład gdy pragniemy wykorzystać je jako zamknięcie garażu, jak i w przemyśle. W zależności od indywidualnych potrzeb można dobrać dowolne rodzaje bram segmentowych, które będą odpowiadały swoimi właściwościami fizycznymi oraz wielkością. Co warto wiedzieć o bramach segmentowych? Jak działają i jakie są korzyści płynące z ich zastosowania?

Zalety zastosowania bram segmentowych

Największą zaletą wykorzystania bram segmentowych jest bez wątpienia ich cena. To właśnie z tego względu są one bardzo często wykorzystywane w domach czy garażach. Bramy segmentowe zwijają się do góry dzięki czemu możliwe jest maksymalne zaoszczędzenie miejsca. Wykorzystanie tego modelu bramy gwarantuje również zadowalającą termoizolację garażu co jest wyjątkowo ważne w przypadkach gdy jest on połączony z domem.

Bramy segmentowe to świetny wybór jeśli chodzi o garaże zarówno te wolnostojące jak i zintegrowane z budynkiem. Taka brama jest nieporównywalnie bardziej funkcjonalna niż tradycyjne rozwiązania a przy tym nie zabiera powierzchni w garażu. Ja polecam bramy od Torsystem ze względu na wysoką jakość wykonania.

W przypadku przemysłu zastosowanie bramy segmentowej jest także korzystne, aby utrzymać na hali odpowiednią temperaturę stosowną do znajdujących się w środku produktów, surowców czy maszyn. Bramy segmentowe bardzo często są obecnie sprzedawane wraz z napędem elektrycznym, który również dba o bezpieczeństwo użytkowników. Zastosowanie fotokomórki sprawia, że brama podczas pracy zatrzyma się, kiedy tylko znajdzie się pod nią przeszkoda. Możliwe jest również pozostanie przy tradycyjnym ręcznym mechanizmie, co ze względu na lekkość tego modelu bramy nie stanowi większego problemu. Ponadto same panele, które tworzą całość bramy są projektowane w ten sposób aby nie występowało ryzyko przecięcia lub zgniecenia palców. Ogromna ilość korzyści płynących z bram segmentowych sprawia, że coraz chętnie są one montowane.

Sposób działania bram segmentowych

Panele bramy są połączone ze sobą zawiasami. Ruch bramy jest możliwy dzięki rolkom umieszczonym w prowadnicy, które sprawiają, że segmenty kolejno przesuwają się w górę i chowają wzdłuż sufitu. System działania jest prosty i nie wymaga rozbudowanego i skomplikowanego montażu. Jednak warto pamiętać, że wykorzystanie bramy segmentowej wiąże się z koniecznością spełnienia kilku podstawowych wymagań. Wysokość nadproża musi osiągnąć ponad 210 mm, natomiast miejsce pomiędzy otworem a ścianą boczną po obu stronach nie może być krótsze niż 100 mm. Co więcej, w przypadku zastosowania bramy segmentowej automatycznej, konieczne jest również zapewnienie odpowiedniej głębokości pomieszczenia, która nie może wynosić mniej, niż wysokość bramy. Sposób działania bramy segmentowej wymaga również zapewnienia wolnej przestrzeni pod sufitem, tak by otwierająca się brama nie kolidowała z wiszącą lampą lub klimatyzacją.

Brama garażowa zazwyczaj wykorzystuje napęd możliwy do sterowania przenośnym pilotem. Niekiedy wymaga on wymiany co 2-3 lata ze względu na intensywną eksploatację. Warto również wiedzieć, że napęd do bramy segmentowej wyposażony jest również w system ręczny, który umożliwia otwarcie bądź zamknięcia bramy w przypadku awarii prądu lub innych pojawiających się usterek. Bramy segmentowe są doskonałym wyborem do każdego domu. Szeroki wybór kolorystyczny, a także możliwość doboru pasujących wielkości poszczególnych paneli sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaje bram. Dzięki funkcjonalności są one także powszechnie stosowane przez przedsiębiorców lub osoby zajmujące się organizacją fabryk czy hali produkcyjnych.