Efektywne ogrzewanie z fundamentową płytą grzewczą

Obecnie, ogrzewanie w fundamentach staje się coraz bardziej popularne. Jest ono tanie i łatwe w użytkowaniu. Na ten nowoczesny system ogrzewania budynków decyduje się coraz większa część właścicieli domów jednorodzinnych. Podstawową zaletą, jaką cechuje się ten system grzewczy, jest to, iż mając gotowe fundamenty, nie musimy martwić się o zakładanie ogrzewania. Cały system ogrzewania znajduje się pod podłogą, czyli w fundamentach. Równomierne rozprowadzenie ciepła, możliwość regulowania temperatury oraz obniżanie się temperatury automatycznie w porze nocnej, to cechy, które zapewniają nam wygodę. Poza tym, w przeciwieństwie do fundamentów tradycyjnych – płyta grzewcza nie wymaga dodatkowych wylewek. Stanowi ona podłogę, na której można położyć kafelki oraz panele.

Możliwości i działanie płyty

Działanie płyty grzewczej jest dość proste. Ze względu na zalety, jakimi cechuje się ten system grzewczy, są powodem, dla którego coraz większa ilość Polaków decyduje się na jego montaż. Otóż, w trakcie zakładania fundamentów, jest on termicznie izolowany. Poza tym, inne czynności, jakie są wykonywane, to podejścia sanitarne, przepusty prądu i wody. Razem z nimi, montowane jest ogrzewanie podłogowe. W fundamentach umieszczane są cienkie rurki, którymi płynie ciepła woda lub ciepłe powietrze. Zarówno powietrze, jak i woda, podgrzewane są przez agregat.

W każdym pomieszczeniu możemy zainstalować panel, na którym będziemy regulować temperaturę, jaka ma panować w domu. Przed zaprojektowaniem układu grzewczego w fundamentach, należy uwzględnić wszystkie pomieszczenia, które mają być ogrzewane tą metodą. W niektórych przypadkach, spiżarnie czy kotłownie nie są ogrzewane. Możliwości płyty grzewczej są powszechnie znane. Ogrzewanie, które ma źródło w podłodze, zapewnia nam zdrową cyrkulację ciepłego powietrza. Przy stopach, temperatura jest o wiele wyższa niż przy głowie.

Płyta grzewcza a inne systemy

Wiele jest systemów grzewczych, które dziś również cieszą się dużą popularnością. Warto wiedzieć, na czym polegają różnice pomiędzy konkretnymi systemami, zwłaszcza jeśli sami nie wiemy na co się zdecydować. Trzeba jednak dodać, że fundamentowa płyta grzewcza ma dużą przewagę ze względu na liczne zalety. W Polsce, wykorzystywane są systemy ogrzewania tradycyjne, na gaz oraz na paliwo stałe lub płynne. Olej, drewno, węgiel czy ekogroszek, to podstawowe źródła energii cieplnej. Wiążą się z nimi wydatki, których nie będziemy musieli ponosić w przypadku płyty grzewczej. Trzeba dodać, że montaż płyty grzewczej jest szczególnie prosty i krótki. Maksymalny czas instalacji wynosi 7 dni roboczych. Jest to bardzo szybkie rozwiązanie w porównaniu do innych systemów grzewczych. Ponadto, wszystkimi pracami zajmuje się jedna ekipa. Niweluje to dodatkowe koszta.

W przypadku ogrzewania tradycyjnego, łatwo jest zauważyć różnicę – temperatura jest najwyższa w okolicach grzejników. Pozostała część pomieszczenia jest nieco chłodniejsza. Płyta grzewcza z kolei zapewnia nam równomierne rozprowadzenie temperatury. W razie potrzeby, możemy ją regulować za pomocą wymienionych wyżej paneli. Trzeba również dodać, że cena zainstalowania płyty grzewczej jest o wiele niższa niż np. montaż ogrzewania na gaz lub paliwo stałe/ płynne. Wydatek, jaki wiąże się z montażem płyty grzewczej w fundamentach, skupia się na samym projekcie oraz instalacji. Eksploatacja jest niska, ponieważ nie musimy stale uzupełniać paliwa. W przypadku innych systemów ogrzewania, musimy zapłacić za instalację kotłów oraz całego wyposażenia.