Charakterystyka przenośnych kas fiskalnych

kasa fiskalna

Rozpoczynając prowadzenie własnej działalności wielu przedsiębiorców nie jest przekonanych z jakiego modelu kas fiskalnych powinni oni skorzystać. Nic dziwnego. Na rynku można znaleźć wiele modeli, które różnią się min objętością pamięci czy sposobem zapisywania kopii paragonów. Kasa fiskalna jest to znaczące urządzenie elektroniczne, które służy do rejestracji obrotu oraz zapisu kwot, w tym podatku dochodowego i VAT, który jest należny ze sprzedaży detalicznej. Można spotkać się z kasami jednostanowiskowymi, systemowymi, przenośnymi, a wybór odpowiedniej, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją działalność może być dość trudne. W mniejszych sklepach oraz wszelkich miejscach gdzie dokonywana jest płatność najczęściej wybierane są kasy przenośne inaczej nazywane mobilnymi. Czym się one charakteryzują? Kiedy warto zdecydować się właśnie na ten model?

 W ciągu ostatnich lat możemy zaobserwować, że coraz więcej właścicieli sklepów, salonów fryzjerskich, restauracji zaczęło korzystać z przenośnych kas fiskalnych. Są one chętnie wybierane przede wszystkim ze względu na ich łatwość obsługi i niewielkie rozmiary. Dzięki tym parametrom są one wygodne w użyciu i świetnie sprawdzają się w sytuacjach gdy wymagana jest zmiana miejsca dokonywanie transakcji. Standardowe kasy w takich sytuacjach byłyby znacząco niewygodne. Prowadząc niewielkie sklepy, gdzie postawienie dużej kasy jednostanowiskowej byłoby niemożliwe lub znacząco ograniczałaby ona swobodę ruchu klientów i sprzedawców, wybranie przenośnej kasy jest najlepszym rozwiązaniem. Do przenośnych można podpiąć terminal za pomocą kabla USB. Sprawi to, że klienci będą mogli płacić wygodnie korzystając z kart płatniczej, a jak wiadomo ten sposób bezgotówkowej zapłaty jest obecnie bardzo popularny.

Niektóre modele posiadają jeszcze więcej dodatkowych możliwości, które zwiększają jej funkcjonalność. Decydując się na zakup kasy przenośnej dokładnie powinniśmy określić jakie jej funkcje będą dla nas niezbędne, a które z nich możemy pominąć. Wybierając kasę koniecznie musimy patrzyć długoterminowo. Niekiedy działanie firmy może znacznie się zmienić, a sprzedawany asortyment może również stać się bardziej zróżnicowany lub większy. Kasa przenośna jest ponadto zdecydowanie tańsza od jej odpowiedników. Jest to znacząco ważne zwłaszcza dla dopiero startujących działalności gdzie w szczególności zwraca się uwagę na oszczędność. Kasa przenośna jest wyposażona w akumulator dzięki czemu możemy pracować nawet bez dostępu do prądu np. za sprawą awarii, bądź w terenie. Zgodnie z przepisami Ministerstwa Finansów obecnie wszystkie kasy muszą posiadać akumulator pozwalający na wydanie minimum 200 paragonów, jednak wciąż w niektórych tradycyjnych kasach przepis ten nie znajduje uznania, a wydajność akumulatora jest znacznie mniejsza niż powinna być.

Kasa przenośna jest dostępna w wielu sklepach zarówno tych stacjonarnych jak i online. Najłatwiej nabyć ją w sklepach internetowych, gdzie istnieje duża gama produktów. Możemy dowolnie wybierać interesujący nas produkt, który będzie odpowiedni do naszych potrzeb. Przed zakupem koniecznie powinniśmy się zastanowić jaki jest nasz dzienny obrót oraz ile usług bądź produktów będziemy chcieli do niej wprowadzić. Podczas dokonywanie wyboru odpowiedniej kasy fiskalnej każdy przedsiębiorąca powinien myśleć przyszłościowo. Zakupiona kasa fiskalna będzie służyła w sklepie przez długi czas, dlatego lepiej jest wybrać model o większej objętości pamięci i wydajności, tak by móc w przyszłości wprowadzać do niej dodatkowe dane. Warto zainwestować w dobrej jakości model, który będzie świetnie sprawdzał się nawet przy intensywnej eksploatacji oraz zakupić dodatkową kasę zapasową, która będzie mogła zostać użyta w przypadku awarii.