Dachy – waży element o którym zapominamy

Dach jest fundamentalnym elementem każdego domu. Chroni przed przenikaniem wilgoci, chłodu i zatrzymuje ciepło we wnętrzu budynku. Skonstruowanie dobrego pokrycia nie jest łatwą sprawą. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich umiejętności lepiej pozostawić to profesjonalistą. Tyko wtedy mamy gwarancję, że dach został dobrze wykonany. Tak by nie były potrzebne żadne dodatkowe remonty. Jest wiele rodzajów dachów dostosowanych do różnych stylów budownictwa. Wykonywane są z rozmaitych materiałów i za pomocą wielu technik. Wśród nich znajdują się dachy płaskie.

Ciekawe rozwiązanie w kwestii dachów

Dach składa się z kilku podstawowych elementów. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej – mówi nam ekspert z firmy KR Dach System.

  • Jako pierwszą wyróżnimy konstrukcję spadkową. Nadaje ona odpowiednie pochylenie stropodachowi, potrzebne, aby po jego powierzchni spływała woda. Spadek tej warstwy jest różny w zależności od użytych materiałów i sposobu odprowadzenia wód opadowych. Minimalne nachylenie to 3%.
  • Kolejną częścią jest paro-izolacja. Zabezpiecza wyższe warstwy przed przenikaniem do nich pary wodnej. Stosować do tego można specjalne folie paro-izolacyjne lub folie zbrojone albo z warstwą aluminium, te ostatnie odbijają ciepło dodatkowo ograniczając jego ucieczkę z domu.
  • Bardzo ważna jest izolacja stanowiąca warstwę ociepleniową.
  • Ważna jest też zewnętrzna warstwa pokrycia dachu. Najczęściej tworzy ją tradycyjna papa bitumiczna lub nowsza asfaltowa modyfikowana polimerami.

Nieco osobny temat to warstwa ocieplenia i izolacji. Najczęściej wykorzystywanym sposobem ocieplenia jest wykonanie go z wykorzystaniem styropianu, polistyrenu ekstrudowanego albo wełny mineralnej. Do uszczelnienia dachu stosować można systemy izolacyjno-uszczelniające, w których warstwa izolacji termicznej oklejona jest z jednej strony paro-izolacją z drugiej papą bitumiczną.

dachy

Dobór materiałów

Wiedząc już, z jakich elementów składa się dach płaski można zastanowić się, z jakiego materiału ma być wykonany. Można tą kategorię podzielić na trzy podstawowe typy. Pierwszym rodzajem są dachy wykonane z drewna za pomocą technologii płatwiowo-krokwiowej. Kolejne są materiały stalowe powstające w technologii dźwigarów nośnych, na których ułożone są prostopadle belki dachowe, stosowana jest również technologia kratownic stanowiących kompleksowy zespół nośno-montażowy. Do wyboru są również materiały żelbetonowe wykonywane w postaci betonowej płyty ze zbrojonymi żebrami. W innym wariancie mogą powstać z gotowych prefabrykatów montowanych na budowie.

Konieczne jest doskonałe wykonanie

Płaski dach jest ciekawym wyborem. Jak każde inne pokrycie musi być perfekcyjnie wykonany. Tylko wtedy będzie właściwie spełniał swoje zadanie i zagwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom domu. Można wybrać rozmaite materiały do wykonania dachu. Ważne by dostosować je do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich umiejętności, dach powinna wykonać profesjonalna firma specjalizująca się w tego typu pracach.