Formalności związane z zakupem domu – poradnik krok po kroku

Kupno domu to dla wielu osób jedno z największych zobowiązań w życiu, a także niezwykle przemyślana decyzja.

Warto jednak wiedzieć, że kupno domu to nie tylko wybór pomieszczeń, których układ spełni nasze oczekiwania, ale również szereg formalności z tym związanych. O czym należy pamiętać po zakupie domu? Jakie formalności związane z kupnem domu należy dopilnować?

Dla wielu osób kupno domu wiąże się z ogromnymi emocjami i nic w tym dziwnego – to początek nowego etapu w życiu. Jednakże warto przy tym wszystkim pamiętać również o dodatkowych opłatach oraz formalnościach, aby nie utracić swojego nowego lokum.

Kupując dom należy zatem pamiętać o wielu kwestiach prawnych i sprawach administracyjnych, za które jako właściciel nieruchomości odpowiada. Niedopilnowanie formalności prawnych może mieć przykre konsekwencje finansowe. 

Kupno domu – co należy sprawdzić?

Kupno domu z rynku pierwotnego to spore ułatwienie dla inwestora, ze względu na mniejszą liczbę formalności, o jakich należy pamiętać. Zazwyczaj we wszystkich kwestiach prawnych pomaga deweloper, który również pragnie, aby sprzedaż mieszkań czy domów w zabudowie szeregowej odbyła się sprawnie oraz zgodnie z obowiązującym prawem. O czym jednak powinien pamiętać właściciel domu?

Jeszcze przed zakupem domu konieczne jest upewnienie się czy nieruchomość, którą pragniemy nabyć jest budowana zgodnie ze wszystkimi wymaganiami. Pozwoli to uniknąć wszelkich rozczarowań, a także problemów prawnych w niedalekiej przyszłości.

Dlatego przed zakupem domu konieczne jest sprawdzenie stanu Księgi Wieczystej (również w przypadku domów w rynku pierwotnego), aby upewnić się, czy nieruchomość nie jest obciążona dodatkowymi kosztami bądź nie mają do niej prawa osoby pośrednie. Księgę Wieczystą można sprawdzić w Sądzie Rejonowym, w Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Oprócz tego przed podpisaniem umowy warto również spojrzeć na plany zagospodarowania przestrzennego terenu, który znajduje się w niewielkiej odległości. Teoretycznie może się okazać, że w przyszłości miasto będzie chciało na tych terenach zainwestować w nowy projekt, a za ścianą pojawi się zakład produkcyjny bądź wysokie bloki mieszkalne. Takie informacje można uzyskać na specjalny wniosek w Wydziale Architektury i Urbanistyki w urzędzie.

Wiele osób, które pragną mieć pewność, że inwestycja jakiej podjął się deweloper jest zgodna z obowiązującym prawem, prosi go o udostępnienie prospektu informacyjnego. Z niego można dowiedzieć się m.in. o:

  • doświadczeniu dewelopera i ewentualnych postępowaniach egzekucyjnych,
  • statusie prawnym działki,
  • niezbędnych zezwoleniach na budowę,
  • terminie zakończenia inwestycji,
  • sposobie zabezpieczenia finansów nabywcy.

Jakie formalności przed zakupem domu?

Tuż przed sfinalizowaniem transakcji i podpisaniu umowy deweloperskiej, warto w biurze sprzedaży zapytać się o szczegóły inwestycji – m.in. o kolejność podpisywanych dokumentów, orientacyjny harmonogram zapłaty rat, datę zakończenia inwestycji (jeśli dom jest dalej w budowie) bądź też informację o standardzie wykończenia, dzięki któremu będziemy mogli zweryfikować wszystkie aspekty budowy w chwili przekazania kluczy.

Wiele osób kupuje mieszkania oraz domy, zaciągając jednocześnie kredyt hipoteczny. Decyzja o kredycie będzie miała również wpływ na cały proces zakupu. W praktyce decyzję o przyznaniu kredytu ułatwia umowa przedwstępna (inaczej umowa rezerwacyjna), zawarta przed sprzedażą domu z deweloperem.

Na jej podstawie bank rozpoczyna procedurę udzielenia kredytu hipotecznego, dzieląc go na kilka transz, które są bezpośrednio kierowane na konto powiernicze dewelopera w ratach określonych w umowie.

Odbiór domu odbywa się w momencie zakończenia inwestycji, a jeśli dom już jest wybudowany – w chwili przyznania kredytu hipotecznego i zapłaty całości. Wtedy też podpisywana jest umowa ostateczna w obecności notariusza, a sami kupujący posiadający kredyt hipoteczny, zobowiązani są do założenia Księgi Wieczystej i wpisania hipoteki na rzecz banku.

zakup domu poradnik

Kupno domu szeregowego a dodatkowe formalności

Kupno domu szeregowego z rynku pierwotnego nie wiąże się z dodatkowymi formalnościami – zazwyczaj przebiega ono podobnie do zakupu mieszkań. Domy w zabudowie szeregowej Cicha Dolina to idealna inwestycja dla osób, które poszukują nieruchomości w zacisznym miejscu, posiadających własną infrastrukturę. Jednocześnie nabywcy mogą liczyć na kompleksową pomoc w załatwieniu wszystkich formalności.