Pasywne sieci optyczne

Rozwój gospodarczy oraz cywilizacyjny zależy w głównej mierze od szybkości, z jaką społeczeństwa przekazują sobie informacje. Słowo mówione, słowo pisane, wynalezienie pierwszych pojazdów, telefon, telegraf – każda era miała swój wkład w rozwój ścieżek komunikacji międzyludzkiej i każda zapisała się na kartach historii na swój unikalny sposób. To jednak bez wątpienia wiek XX był w tym obszarze złotą era rozwoju technologii. Od chwili wysłania pierwszego e-maila, świat telekomunikacji zmieniał się w błyskawicznym tempie docierając do dnia dzisiejszego, gdzie Internet i nowoczesne technologie pozwalają na przesyłanie informacji w zaledwie kilka sekund. Gdzie jednak zaniesie nas przyszłość technologiczna?

Tworzenie jakichkolwiek nowych technologii i opracowywanie standardów będących udoskonaleniem tego, z czym mamy do czynienia już dziś wymaga nie lada precyzji. To, czego rynek zdaje się oczekiwać dziś najbardziej to coraz większa przepustowość łączy oraz lepsza jakość obsługi transmisji. Utrzymanie wysokiego tempa rozwoju w perspektywie nadchodzących lat oraz przygotowanie się na nowe standardy świadczenia usług wymaga, by świat odszedł od starych i mało wydajnych w stosunku do obecnych wymagań łączy i przeszedł w stu procentach na strukturę światłowodową opartą o architekturę FTTx, której jednym z ciekawszych rozwiązań są pasywne sieci optyczne.

GEPON-ONU-urzadzenie-klienckie-ONT
Źródło: https://intersell.pl/p232,gepon-onu-urzadzenie-klienckie-ont-1-x-ge.html

Zalety technologii PON (passive optical network)

Wykorzystywanie pasywnych sieci optycznych niesie za sobą wiele korzyści zarówno pod kątem kosztów eksploatacji, przepustowości sieci, jak i możliwości rozwojowych technologii. Zbudowana na łączach światłowodowych sieć charakteryzuje się przede wszystkim wspomnianą już wysoką przepustowością przy relatywnie niskim koszcie za jednostkę przepustowości, którą w tym wypadku jest każdy poszczególny abonent podłączony do sieci. Choć oferowana obecnie jakość transmisji przy wykorzystaniu sieci PON jest wysoka i odpowiednia na dzisiejsze potrzeby, pasywne sieci optyczne dają możliwość jej rozwoju w razie potrzeby, co oczywiście też cieszy się dużym uznaniem na rynku technologicznym. Ostateczną zaletą technologii PON jest niewątpliwie jej niezawodność wynikająca z założeń projektowych i wytrzymałość oparta właśnie o światłowody.

ZTE-ZXHN-F601-PON-ONT
Źródło: https://intersell.pl/p294,zte-zxhn-f601-pon-ont.html

Z czego składają się sieci PON

Podobnie jak każda sieć komunikacyjna przed nimi, pasywne sieci optyczne wymagają do prawidłowego działania co najmniej kilku składowych urządzeń i połączeń, dzięki którym możliwe jest dostarczenie sieci do użytkowników. Pierwszym, wyjściowym urządzeniem dystrybucyjnym jest OLT, czyli terminal linii optycznej (optical line terminal) służący do agregowania strumieni z podłączonych do niego urządzeń ONU lub ONT. Nowoczesne urządzenia OLT są w stanie agregować strumienie do ponad 16 000 abonentów. ONT, czyli terminal sieci optycznej to z kolei urządzenie po stronie abonenta będące zakończeniem połączenia pasywnej sieci optycznej rozpoczętego na OLT.

Urządzenie ONT może pełnić funkcję konwertera sieci PON na Ethernet lub też służyć jako zestaw abonenckiego routera, przełącznika, punktu WiFi, a dodatkowo może również terminować analogowe połączenie wideo – do zasilenia sygnału telewizyjnego. Alternatywą dla ONT jest ONU, czyli urządzenie zakańczające sieć optyczną w lokalnym punkcie dystrybucyjnym, pozwalające na podłączenie więcej niż jednego użytkownika. Urządzenia ONU mogą być stosowane na przykład do podłączenia 24 lub 48 abonentów w danym budynku po VDSL2+ lub w nowocześniejszej technologii G.FAST (w architekturze FTTDp ). Innym, równie dobrym przykładem ONU mogą być terminale przygotowane specyficznie pod transmisje z masztów komórkowych, lub też terminale tworzące sieć WiFi.

Do prawidłowego działania wspomnianych urządzeń potrzebny jest jeszcze splitter, czyli urządzenie optyczne pozwalające na podzielenie sygnału ze światłowodu na kolejne światłowody docierające do następnych splitterów lub do urządzeń odbierających sygnał, oraz oczywiście do ODN.